STORIES for CHILDREN by Sister Farida

(www.wol-children.net)

Search in "Turkish":

Home -- Turkish -- Perform a PLAY -- 055 (Not guilty but behind bars 3)

Previous Piece -- Next Piece

TİYATRO OYUNLARI -- bu oyunları başka çocuklara oyna!
Çocukların oynaması için tiyatro oyunları

55. Suçsuz Olduğu Halde Zindanda 3


Zindanın kapısı gürültüyle kapandı. Zindancı kapıyı kilitledi ve oradan ayrıldı. Yusuf parmaklıkların arkasında oturdu. Suçsuz olduğu halde! O doğru olanı yapmıştı ve bu nedenle zindana atılmıştı.

Yusuf düşünmeye başladı.

(Yusuf’un düşüncelerinden bahsedilirken arkadan müzik sesi duyulabilir)

Kardeşleri geldi aklına. Yıllar önce onu köle olarak Mısır’a satmışlardı. Tanrı Yusuf’tan büyük bir yönetici yapacağını söylediği için ondan nefret ediyorlardı.

Piramitler ve firavunlar ülkesinde Potifar onu köle olarak satın almıştı. Yusuf her işi severek yapmıştı. Firavunun muhafız birliği komutanı olan Potifar buna çok şaşırıyordu, çünkü daha önce hiç bu kadar çalışkan bir köle görmemişti. Yusuf yaptığı her işi çok iyi başarıyordu. Şimdiye kadar yanlış yaptığı hiçbir şey olmamıştı. Bunun sırrını söyleyeyim mi sana? Tanrı Yusuf’la birlikteydi ve ona yardım ediyordu.

Potifar ona evinin ve sahip olduğu her şeyin sorumluluğunu verdi. Yusuf çok güvenilir biriydi. Aynı zamanda dış görünüşü de çok güzeldi. Potifar’ın karısı Yusuf’a aşık olmuştu ve onun karısı olmak istiyordu. Bu isteği doğru bir şey mi? Tanrı’nın Yasası şöyle diyor: Evliliğini bozmayacaksın. Bu yasa bugün olduğu gibi o zamanlarda da geçerliydi. Yusuf Tanrı’yı dinledi ve yanlış yola sapmadı.

Bir gün Potifar’ın karısı yine Yusuf’u kandırmak istedi.

Birisi seni kötü olan bir şeyi yapmak için kandırmak isterse ne yaparsın? Yusuf gibi yap: Yusuf oradan ayrıldı ve günahtan uzaklaştı. Potifar’ın karısı Yusuf’un giysisine tutundu, Yusuf kaçmaya çalışırken giysisi yırtıldı. O da giysisini almadan orada kaçtı. Efendisinin karısıyla günah işlemedi. Kadın çok öfkelendi ve aklında kötü bir plan tasarladı. Kocası iş gezisinden eve döndüğünde ona Yusuf’un kendi odasına girdiğini ve onunla eğlenmek istediğini söyledi. Yüksek sesle bağırmaya başlayınca da Yusuf’un giyisini orada bırakarak oradan kaçtığı yalanını anlattı.

Potifar karısının yalanlarına inandı ve Yusuf’a çok öfkelendi. Onu derhal zindana attırdı.

Ama Tanrı zindanda da Yusuf’la birlikte. O nedenle hikayemiz burada bitmiyor.

Tanrı’nın Yusuf’la ilgili çok planları var. Bunları şimdiden göremesek bile.

Bu gerçek bir hikaye. Bir dahaki sefere devamını anlatacağım.


Konuşan kişiler: Anlatıcı

© Copyright: CEF Germany

www.WoL-Children.net

Page last modified on May 29, 2018, at 04:52 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.3.3)