STORIES for CHILDREN by Sister Farida

(www.wol-children.net)

Search in "Turkish":

Home -- Turkish -- Perform a PLAY -- 020 (On the run 5)

Previous Piece -- Next Piece

TİYATRO OYUNLARI -- bu oyunları başka çocuklara oyna!
Çocukların oynaması için tiyatro oyunları

20. İlyas Kaçıyor 5


Kralın sarayına giden yolda at nallarının sesleri duyuluyordu. Bardaktan boşanırcasına yağmur yağıyordu. At arabası durur durmaz Kral Ahav dışarı fırladı ve sarayın içinde gözden kayboldu.

Ahav: “İzebel, İzebel! Bugün neler olduğunu asla tahmin edemezsin. Gökten ateş düştü. Herkes İlyas’ın Tanrısı’nın tek gerçek Tanrı olduğunu gördü. Baal maalesef hiç kimseye yardım edemedi. Onun peygamberlerinin hepsi öldü.”

Kraliçenin ağzını bıçak açmıyordu. Bütün bu duydukları ve dışarıda yağan yağmur tek Tanrı’nın RAB olduğuna ikna olması için yeterli miydi? Hayır! Öfkeden deliye dönmüştü!

İzebel: “İlyas’ı öldüreceğim!”

İlyas kraliçenin kendisini öldürmek istediğini duyunca oradan kaçtı. Canını kurtarmak için yayan giderek neredeyse 200 km yol katetti. Ama hala güvende olduğundan emin değildi. Güneye doğru yoluna devam etti. Korkudan taa çöle kadar gelmişti.

Sen korktuğun zaman ne yaparsın?

Tanrı orada! İlyas hep Tanrı’nın kendisini yönlendirmesine izin vermişti. Ama bu defa korkusu onu yönlendiriyordu. Artık yürüyemeyecek kadar yogun düştüğünde bir çalının altına oturup dua etmeye başladı:

İlyas: “RAB, daha fazla yürüyemem. Canımı al artık!”

Tanrı orada. Ama Tanrı bu duaya cevap vermedi. Tanrı İlyas’ın uyumasını sağladı ve sonra ona onu uykusundan uyandıracak bir melek gönderdi.

Melek: “İlyas, kalk ve yemek ye, su iç!”

İlyas gözlerini açıp etrafına bakındığında yanında bir sürahi su ve kızarmış ekmek olduğunu gördü. İlyas afiyetle ekmeği yedi ve suyu içti. Sonra tekrar uykuya daldı. İkinci kez melek gelip onu uyandırdı ve İlyas yine ekmek yedi ve su içti. İlyas çölün ortasında ihtiyaçlarını karşılayan Tanrı’nın kendisini ne kadar sevdiğini anlamış oldu. Artık tekrar Tanrı’nın sesini duyabilirdi. Tanrı ondan bir şey daha yapmasını istiyordu. Böylece İlyas tekrar yola çıktı.

Tanrı orada! Senin de korkmana gerek yok. Kutsal Kitap’tan bir ayetle sana cesaret vermek istiyorum:

“RAB benim ışığım, kurtuluşumdur, kimseden korkmam. RAB yaşamımın kalesidir, kimseden yılmam.” (Mezmur 27:1)

Konuşan kişiler: Anlatıcı, Ahav, İzebel, İlyas, melek

© Copyright: CEF Germany

www.WoL-Children.net

Page last modified on May 28, 2018, at 02:49 PM | powered by PmWiki (pmwiki-2.3.3)