STORIES for CHILDREN by Sister Farida

(www.wol-children.net)

Search in "Turkish":

Home -- Turkish -- Perform a PLAY -- 025 (The saddest story ever)

Previous Piece -- Next Piece

TİYATRO OYUNLARI -- bu oyunları başka çocuklara oyna!
Çocukların oynaması için tiyatro oyunları

25. Dünyanın En Üzücü Hikayesi


Kimin doğum günü olmadığını biliyor musun?

Adem ve Havva’nın! Çünkü onlar bizim gibi doğmadılar, Tanrı onları yarattı. Ama ikisi de öyle mutluydular ki, sanki her gün onların doğum günü gibiydi. Tanrı’yla birlikte yaşıyorlardı, Tanrı’yla konuşuyorlardı ve Tanrı’nın sesini duyabiliyorlardı. Ne kavga, ne hastalık ne de üzüntü vardı. Tanrı onların bütün ihtiyaçlarını karşılamıştı ve onlara şöyle dedi:

Tanrı’nın sesi: “Bahçedeki bütün ağaçların meyvesinden yiyebilirsiniz, ama bahçenin ortasındaki ağacın meyvesini yemeyin. Sakın ona dokunmayın, yoksa ölürsünüz.”

Sadece tek bir ağaç dışında her şey onlara aitti. Adem ve Havva Tanrı’yı seviyorlardı. Bu nedenle Tanrı’ya itaat ettiler.

İnsanla Tanrı’nın arasının iyi olmasından hiç hoşlanmayan biri vardı: Şeytan. Önceden bir melekti. Sonra Tanrı gibi olmak istediği için cennetten kovulmuştu.

Şeytan: “Tanrı gerçekten ‘Bahçedeki ağaçların hiçbirinin meyvesini yemeyin’ dedi mi?”

Havva: “Bahçedeki bütün ağaçların meyvelerinden yiyebiliriz, sedece bir ağaç hariç. Yoksa ölürüz.”

Şeytan: “Ölmezsiniz.”

Tanrı’nın düşmanı hep yalan söylüyor. Tanrı’nın sözünü çarpıtıp insanın aklında kuşku oluşmasına sebep oluyor. Havva Tanrı’nın ne dediğini çok iyi biliyordu, yine de Şeytan’ın tuzağına düştü. Meyvenin güzel olduğunu düşündü, bir tane aldı, yedi, ve yemesi için yanında duran Adem’e de uzattı.

Günah, Tanrı’ya karşı gelmek demektir ve çok kötü sonuçları vardır. Adem ve Havva için hiçbir şey eskisi gibi değildi.

Tanrı’nın sesi: “Adem, neredesin?”

Tanrı’nın seslendiğini duyunca Adem ve Havva çok korktular ve hemen saklandılar. İkisi de suçu diğerinin üstüne attı. Günah bizi mutlu etmez ve Tanrı’nın bunu cezalandırması gerekir. Günahın sonucu ölümdür, yani Tanrı’dan sonsuza dek ayrılmak demektir. Adem ve Havva’nın da Aden Bahçesi’ni terketmeleri gerekti.

Böylece olabilecek en kötü şey oldu: Günah dünyaya geldi ve o zamandan beri de her insanın içinde yaşıyor. Ama Tanrı sevgidir. Bu nedenle daha o zamanlar bir Kurtarıcı göndereceğine söz verdi. Bu Kurtarıcı insanın günahını kendisi üstlenerek her şeyi eskisi gibi yapacaktı.

Bir dahaki sefere bu Kurtarıcı’nın kim olduğunu öğreneceksin.


Konuşan kişiler: Anlatıcı, Tanrı’nın sesi, Şeytan, Havva

© Copyright: CEF Germany

www.WoL-Children.net

Page last modified on June 11, 2018, at 01:26 PM | powered by PmWiki (pmwiki-2.3.3)