Home
Links
Contact
About us
Impressum
Site Map


YouTube Links
App Download


WATERS OF LIFE
WoL AUDIO


عربي
Aymara
Azərbaycanca
Bahasa Indones.
বাংলা
Български
Cebuano
Deutsch
Ελληνικά
English
Español-AM
Español-ES
فارسی
Français
Fulfulde
Gjuha shqipe
Guarani
հայերեն
한국어
עברית
हिन्दी
Italiano
Қазақша
Кыргызча
Македонски
മലയാളം
日本語
O‘zbek
Plattdüütsch
Português
پن٘جابی
Quechua
Română
Русский
Schwyzerdütsch
Srpski/Српски
Slovenščina
Svenska
தமிழ்
Türkçe
Українська
اردو
中文

Home -- Macedonian -- Perform a PLAY -- 138 (An awful accident 1)

Previous Piece -- Next Piece

КУСИ ИЗВЕДБИ – одглуми ги пред други деца!
Куси изведби за да ги изведуваат деца

138. Ужасна несреќа 1


Во градот било напрегнато. Воопшто немало смеење или пеење. Сите биле исплашени.

Дадилката: „Се надевам дека оваа ужасна војна набрзо ќе заврши“.

Жена: „Дали царот Саул ќе го победи непријателот?“

Стражарите на ѕидот први го виделе гласникот кој донесол вести од линијата на фронтот. Од неговото лице можело да се види дека веста не е добра.

Гласникот: „Непријателот ги проби нашите одбранбени линии. Царот Саул и принцот Јонатан се мртви. Бегајте! Спасувајте си ги животите!“

Сите биле исплашени и многумина избегале од градот.

Ужасен ден! Особено за Мемфивостеј. Иако имал само пет години, разбрал сè. Татко му, принцот Јонатан, бил мртов.

Татко му никогаш нема да дојде дома и да го држи во рацете. Татко му никогаш нема да го однесе да стрела со лак и стрела, или да му раскажува приказни. Мемфивостеј плачел.

Неговата дадилка се погрижила за него.

Дадилката: „Дојди Мемфивостеј, мора да заминеме одовде. Не смееме да губиме време“.

Брзо заминале од палатата и тогаш се случило тоа.

Мемфивостеј: „Оф! Оф, моите нозе!“

Мемфивостеј се чувствувал многу лошо зашто повеќе не можел да оди. Замисли – при несреќата му биле осакатени двете нозе. Тоа бил најтажниот ден во неговиот живот. Прво татко му умрел. Потоа морале да бегаат. Потоа дошла несреќата. И тогаш веќе немал дом.

Подоцна бегалците дошле до Ло-Девар. Ло-Девар значи „безначаен, безвреден“. Тоа некако е соодветно за Мемфивостеј. Одеднаш животот му бил безвреден. Сигурно мислел дека веќе не вреди ништо.

Дали некогаш се чувствуваш безначаен? Не си најдобар во класот, не можеш да собориш рекорди во спортот и затоа мислиш дека другите се подобри и посакани од тебе.

Можеш ли да го разбереш Мемфивостеј? Живеел вака многу години во Ло-Девар.

Најдобар пријател на татко му бил Давид. Кога станал цар на Израел одел замислен во палатата.

Давид: „Сива, мој слуго, дали некој сè уште е жив од семејството на Саул?“

Сива: „Да, синот на Јонатан, сакатиот Мемфивостеј“.

Давид: „А каде е тој?“

Сива: „Живее во Ло-Девар“.

Што направил царот Давид? Ќе ти раскажам во следната драма.


Улоги: Раскажувач, дадилка, жена, гласник, Мемфивостеј, Давид, Сива.

© Copyright: CEF Germany

www.WoL-Children.net

Page last modified on August 08, 2023, at 09:02 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.3.3)