Home
Links
Contact
About us
Impressum
Site Map


YouTube Links
App Download


WATERS OF LIFE
WoL AUDIO


عربي
Aymara
Azərbaycanca
Bahasa Indones.
বাংলা
Български
Cebuano
Deutsch
Ελληνικά
English
Español-AM
Español-ES
فارسی
Français
Fulfulde
Gjuha shqipe
Guarani
հայերեն
한국어
עברית
हिन्दी
Italiano
Қазақша
Кыргызча
Македонски
മലയാളം
日本語
O‘zbek
Plattdüütsch
Português
پن٘جابی
Quechua
Română
Русский
Schwyzerdütsch
Srpski/Српски
Slovenščina
Svenska
தமிழ்
Türkçe
Українська
اردو
中文

Home -- Macedonian -- Perform a PLAY -- 112 (Mirror of the truth)

Previous Piece -- Next Piece

КУСИ ИЗВЕДБИ – одглуми ги пред други деца!
Куси изведби за да ги изведуваат деца

112. Огледало на вистината


Колкупати денеска се погледна во огледало?

Марко гледаше во огледалото. Беше вчудовиден. Но, наместо да употребува сапун и вода, го зеде огледалото и гневно го фрли на подот. (звук на кршење стакло)

Слично на тоа, некои луѓе постапуваат со Библијата на овој начин. Таа е огледало и им покажува на децата и возрасните луѓе што не е во ред во нивните животи. А многумина не го сакаат тоа.

Еремија бил пророк пред многу години, како и говорник за Господ во Израел и тој го доживеал тоа. Неговите проповеди биле како огледало за народот. Но луѓето не сакале да се изменат. Бог имал големо трпение кон нив педесет долги години.

Божјиот глас: „Еремија, земи свиток. Напиши сè што ќе ти кажам. Можеби тогаш луѓето ќе Ме слушаат и ќе ги изменат нештата во нивните животи“.

За оваа работа биле потребни повеќе месеци за да се заврши. Еремија му го диктирал Божјото Слово на својот секретар и тој ги запишал сите зборови.

Еремија: „Барух, конечно завршивме. Знаеш дека повеќе не ми е дозволено да влезам во Храмот. Оди таму и понеси ги овие свитоци со тебе“.

Михеј слушал додека свитоците се читале гласно. Брзо го побарал својот служител во царската палата.

Михеј: „Барух го читаше Божјото Слово во Храмот. Не живееме како што треба. Бог ќе нè казни“.

Служителот: „Донеси го човекот со свитоците кај нас“.

Го довеле Барух. Божјото Слово било како огледало во срцето на служителот.

Служителот: „Барух, како го напиша сето ова?“

Барух: „Еремија ми диктираше и јас го запишав со мастило“.

Служителот: „Ова мора да го пријавиме кај царот. Барух, скријте се со Еремија; никој не треба да знае каде престојувате вие двајца“.

Царот Јоаким удобно седел во својата зимска куќа пред огништето.

Имало многу нешта во неговиот живот што не биле во ред. Но воопшто не сакал да Го слуша Бог. Откога ќе му прочитале неколку делови, станувал, земал нож и сечел дел од свитокот и го фрлал во огнот. Тоа го правел цело време, сè додека не бил изгорен целиот свиток.

На скришното место сè било запишано уште еднаш.

Божјата љубов е голема. Дозволи Неговиот Збор да бида запишан за нас.

Мој совет за тебе: читај ја Библијата секој ден. Дозволи таа да те смени.

Бог сака да изгледаш добро, особено во твоето срце.


Улоги: Раскажувач, Еремија, Божјиот глас, служителот, Барух, Михеј.

© Copyright: CEF Germany

www.WoL-Children.net

Page last modified on August 08, 2023, at 08:56 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.3.3)