Home
Links
Contact
About us
Impressum
Site Map


YouTube Links
App Download


WATERS OF LIFE
WoL AUDIO


عربي
Aymara
Azərbaycanca
Bahasa Indones.
বাংলা
Български
Cebuano
Deutsch
Ελληνικά
English
Español-AM
Español-ES
فارسی
Français
Fulfulde
Gjuha shqipe
Guarani
հայերեն
한국어
עברית
हिन्दी
Italiano
Қазақша
Кыргызча
Македонски
മലയാളം
日本語
O‘zbek
Plattdüütsch
Português
پن٘جابی
Quechua
Română
Русский
Schwyzerdütsch
Srpski/Српски
Slovenščina
Svenska
தமிழ்
Türkçe
Українська
اردو
中文

Home -- Albanian -- Perform a PLAY -- 112 (Mirror of the truth)

Previous Piece -- Next Piece

DRAMAT – luajini për fëmijët e tjerë!
Drama për tu luajtur nga fëmijët

112. Pasqyra e së vërtetës


Sa herë jeni parë në pasqyrë sot?

Marku u pa në pasqyrë. Ai u trondit. Por në vend që të përdorte sapun dhe ujë, ai mori pasqyrën dhe e hodhi me inat në dysheme. (tingulli i thyerjes së xhamit)

Në mënyrë të ngjashme, disa njerëz e trajtojnë Biblën në këtë mënyrë. Është një pasqyrë dhe u tregon fëmijëve dhe të rriturve atë që nuk është e drejtë në jetën e tyre. Dhe shumë nuk e pëlqejnë fare.

Shumë vite më parë Jeremia ishte profet, si dhe një zëdhënës i Perëndisë në Izrael, dhe ai përjetoi të njëjtën gjë. Predikimet e tij ishin si një pasqyrë për kombin. Por ata nuk donin të ndryshonin. Zoti pati shumë durim me ta. Për pesëdhjetë vjet rresht.

Zëri i Zotit: "Jeremia, merr një rrotull. Shkruani gjithçka që ju them. Ndoshta atëherë njerëzit do të më dëgjojnë mua dhe do të ndryshojnë gjërat në jetën e tyre."

Kjo punë mori muaj për të përfunduar. Jeremia ia diktoi Fjalën e Perëndisë sekretarit të tij dhe ai shkroi çdo fjalë.

Jeremia: "Baruk, më në fund mbaruam. Ti e di që nuk më lejohet të hyj më në tempull. Shko ti atje dhe merri këto rrotulla me vete."

Mikajahu dëgjoi ndërsa rrotullat lexoheshin me zë të lartë. Ai shpejt kërkoi shërbëtorin e Zotit në pallatin e mbretit.

Mikajahu: "Baruk lexoje Fjalën e Perëndisë në tempull. Ne nuk jetojmë siç duhet. Zoti do të na ndëshkojë."

Shërbëtor i Zotit: "Na sillni njeriun me rrotullat."

Baruku erdhi. Fjala e Perëndisë ishte si një pasqyrë për zemrën e shërbëtorit.

Shërbëtori i Zotit: "Baruk, si i ke shkruar të gjitha këto?"

Baruku: "Jeremia fliste dhe unë shkruaja."

Shërbëtori i Zotit: "Ne duhet t'ia raportojmë këtë mbretit. Baruk, fshihu me Jereminë; askush nuk duhet ta dijë se ku jeni duke qëndruar ju të dy."

Mbreti Jehojakim u ul serbes serbes në shtëpinë e tij dimërore përballë oxhakut.

Kishte shumë gjëra në jetën e tij që nuk ishin ashtu siç duhej. Por ai nuk donte ta dëgjonte fare Zotin. Sa herë që lexoheshin disa paragrafë, ai ngrihej në këmbë, merrte një thikë, priste një pjesë të rrotullës dhe e hidhte në zjarr. Dhe e bëri këtë në mënyrë të përsëritur derisa e gjithë rrotulla u dogj.

Në strehë, gjithçka u shkrua edhe një herë.

Dashuria e Zotit është e madhe. Ai lejoi që Fjala e Tij të shkruhet edhe për ne.

Këshilla ime për ju: lexoni Biblën çdo ditë. Lëreni veten të ndryshoni.

Perëndia dëshiron që ju të jeni mirë, veçanërisht në zemrën tuaj.


Folësit: Autori, zëri i Zotit, Jeremia, Mikajahu, shërbëtori i Zotit, Baruku

© E drejta e autorit: CEF Gjermani

www.WoL-Children.net

Page last modified on August 05, 2023, at 12:20 PM | powered by PmWiki (pmwiki-2.3.3)