STORIES for CHILDREN by Sister Farida

(www.wol-children.net)

Search in "Turkish":

Home -- Turkish -- Perform a PLAY -- 007 (On the strongest one’s side)

Previous Piece -- Next Piece

TİYATRO OYUNLARI -- bu oyunları başka çocuklara oyna!
Çocukların oynaması için tiyatro oyunları

7. En Güçlü Olanın Yanında


Filistliler İsrail halkına karşı yine savaş yapmaktaydılar. Davut’un abileri de ön cephedeydiler. Davut’un onlara yiyecek götürmesi ve iyi olup olmadıklarını öğrenmesi gerekiyordu.

Ordugâha vardığı sırada düşmanların olduğu tarafta dev gibi kocaman bir adam gördü. Neredeyse üç metre boyundaydı. Adı Golyat’tı. Acımasız sözlerle İsraillilere sövüyor ve lanet okuyordu. Bütün İsrailli askerler korkuyorlardı. Kral Saul da çok korkuyordu. Yoksa Tanrı’nın daha güçlü olduğunu unuttular mı?

Golyat: “Sizi aptal İsrailliler sizi! Ödünüz patlıyor değil mi? Haha haha haa! Bugün sizi kuşlara yem yapacağım. Tanrınız bile size yardım edemeyecek. Ben sizin Tanrınızdan daha güçlüyüm.”

Davut: “Duydunuz mu? Tanrı’yla dalga geçiyor. Bunu onun yanına mı bırakacaksınız?”

Davut bu küstah Filistli karşısında dehşete düştü. İsraillilerle dalga geçmesi belki kabul edilebilir, ama yaşayan diri Tanrı’yla dalga geçmesine karşı sessiz kalınamaz, bu kabul edilemeyecek bir şey, diye düşündü.

Davut derhal Kral Saul’un yanına gitti ve ona dev Golyat’a karşı savaşmak istediğini söyledi.

Davut bunu içtenlikle söyledi. Yanına sadece sapanını ve dereden seçtiği çakıl taşlarını aldı ve düşmanın karşısına çıktı.

Tanrı daha güçlüdür. Bu ona cesaret verdi.

Davut’u, yani bu çobanı görenlerin çoğu gözlerine inanamadılar. Heyacandan solukları kesilmiş bir halde olanları seyrettiler.

Golyat yavaş yavaş yaklaştı.

Golyat: “Ben köpek miyim ki, üzerime değnekle geliyorsun? İnandığınız Tanrı’nın seni koruyacağını mı zannediyorsun? Haha hahaaa! Ben ondan daha güçlüyüm. Seni gökteki kuşlara, kırdaki hayvanlara yem edeceğim.”

Davut: “Sen kılıçla, mızrakla, palayla üzerime geliyorsun. Bense meydan okuduğun İsrail ordusunun Tanrısı, her şeye egemen Rab’bin adıyla senin üzerine geliyorum. O senden daha güçlüdür. Seni yeneceğim ve bütün dünya İsrail’de Tanrı’nın varolduğunu anlayacak.”

Davut bir çakıl taşı alıp sapanla fırlattı... (Çakıltaşı sesi)

Golyat: “Aaaaaah!” (Çarpma sesi)

Davut’un sapanından fırlayan taş dev Golyat’ın alnına çarptı. Golyat ölü olarak yere yıkıldı.

Tanrı’yla dalga geçerek ne kazandı?

Sonuçta hangisi daha güçlüydü? Tanrı daha güçlüdür.


Konuşan kişiler: Anlatıcı, Golyat, Davut

© Copyright: CEF Germany

www.WoL-Children.net

Page last modified on May 28, 2018, at 02:22 PM | powered by PmWiki (pmwiki-2.3.3)