Home
Links
Contact
About us
Impressum
Site Map


YouTube Links
App Download


WATERS OF LIFE
WoL AUDIO


عربي
Aymara
Azərbaycanca
Bahasa Indones.
বাংলা
Български
Cebuano
Deutsch
Ελληνικά
English
Español-AM
Español-ES
فارسی
Français
Fulfulde
Gjuha shqipe
Guarani
հայերեն
한국어
עברית
हिन्दी
Italiano
Қазақша
Кыргызча
Македонски
മലയാളം
日本語
O‘zbek
Plattdüütsch
Português
پن٘جابی
Quechua
Română
Русский
Schwyzerdütsch
Srpski/Српски
Slovenščina
Svenska
தமிழ்
Türkçe
Українська
اردو
中文

Home -- Macedonian -- Perform a PLAY -- 117 (Sad Christmas memory 1)

Previous Piece -- Next Piece

КУСИ ИЗВЕДБИ – одглуми ги пред други деца!
Куси изведби за да ги изведуваат деца

117. Тажен божиќен спомен 1


Анет се превртуваше во креветот. Одеднаш се сети: Божиќ е! Со таа мисла скокна од креветот.

Анет: „Дени! Дени, каде си?“

Дени: „Анет, дојди брзо на влезната врата“.

Анет: „Што правиш надвор? Ќе се разболиш“.

Дени: „Анет, Дедо Мраз беше овде! А ти рече дека нема да биде во можност да го направи тоа за нас на планината. Но јас сепак ги ставив црвените влечки надвор и види! Ми донесе нешто“.

Анет виде. Снежно бело маче се стутулило во меките влечки. Дени го однесе во куќата.

Дени: „Ќе му дадам име Снежана. Многу сум среќен“.

Дени му даде топло млеко на мачето, а Анет седна на столчето за лулање на баба ѝ и ги гледаше. Додека гледаше помисли на Божиќ пред 5 години.

Тогаш имаше седум години и ѝ беше дозволено да оди во црква со сосетката и нејзиниот син Лука. Беше многу убаво да се слуша пеењето и да се слуша како пасторот раскажува за бебето Исус. Но, едноставно, не можеше да го трпи Лука, алчното момче со црна коса. Тој ја молеше Анет да му го даде нејзиното божиќно колаче. Но, не му го даде. Апсолутно не! Потоа тргна низ снегот и се врати дома. Со нетрпение го чекаше Бадник. Но кога го виде тажното лице на татко ѝ се изненади.

Анет: „Дали ѝ е полошо на мама?“

Таткото: „Да, Анет, многу е болна. Прашува за тебе“.

Тивко Анет отиде до нејзиниот кревет. Никогаш нема да го заборави тоа што ѝ го кажа мајка ѝ со тивок глас:

Мајката: „Анет, имам подарок за тебе. Тоа е братче. Грижи се добро за него“.

Анет го зеде бебето. Што значеше тоа? Подоцна татко ѝ дојде кај неа.

Таткото: „Анет, мајка ти не е повеќе со нас. Слави Божиќ на небото. Знаеше дека ќе умре и затоа ти го даде малиот Дени“.

Анет заспа плачејќи во рацете на татко ѝ. Тоа беше многу тажен Божиќ.

Анет беше толку задлабочена во мислите што дури не сфати дека баба ѝ влегла во собата.

Дени: „Бабо, може ли да ни раскажеш за небото?“

На Дени му се допаѓаше кога баба им раскажува за тоа прекрасно место каде што нема солзи.

Но во срцето на Анет судирот со Лука сè уште беше таму. Немаше место за Исус. Што беше причината сè да стана уште полошо.

Што се случило можеш да слушнеш во следната драма.


Улоги: Раскажувач, Анет, Дени, таткото, мајката.

© Copyright: CEF Germany

www.WoL-Children.net

Page last modified on August 08, 2023, at 08:57 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.3.3)