Home
Links
Contact
About us
Impressum
Site Map


YouTube Links
App Download


WATERS OF LIFE
WoL AUDIO


عربي
Aymara
Azərbaycanca
Bahasa Indones.
বাংলা
Български
Cebuano
Deutsch
Ελληνικά
English
Español-AM
Español-ES
فارسی
Français
Fulfulde
Gjuha shqipe
Guarani
հայերեն
한국어
עברית
हिन्दी
Italiano
Қазақша
Кыргызча
Македонски
മലയാളം
日本語
O‘zbek
Plattdüütsch
Português
پن٘جابی
Quechua
Română
Русский
Schwyzerdütsch
Srpski/Српски
Slovenščina
Svenska
தமிழ்
Türkçe
Українська
اردو
中文

Home -- Albanian -- Perform a PLAY -- 127 (Too late)

Previous Piece -- Next Piece

DRAMAT – luajini për fëmijët e tjerë!
Drama për tu luajtur nga fëmijët

127. Tepër vonë


Ata arritën në breg dhe zbritën nga varka. Më në fund! Jairi kishte nevojë të dëshpëruar për Jezusin. Ai e shtyu turmën dhe ra te këmbët e Jezusit.

Jairi: "Vajza ime po vdes. Eja shpejt. Të lutem vër duart mbi të që të shërohet."

Jezusi shkoi me të. Ata duhej të nxitonin. Pse Jezusi ndaloi papritur?

Jezusi: "Kush më preku?"

Burri: "Jo unë. Të gjithë po shtyhen dhe ngjishen."

Jezusi u kthye dhe pa një grua që qëndronte duke u dridhur pas tij.

Gruaja: "Unë thjesht doja të prekja cepin e mantelit Tënd. Sepse kam qenë e sëmurë për dymbëdhjetë vjet. Asnjë mjek dhe asnjë ilaç nuk më ka ndihmuar. I kam dhënë të gjitha paratë e mia që të jem e shëndetshme. Por kur preka rrobën Tënde, u shërova menjëherë!"

Jezusi: "Besimi juaj të ka shëruar. Mos ki frikë!"

Besimi ndihmon! Ju nuk do të zhgënjeheni nëse besoni në Jezusin. Apo mendoni se mund të ndodhte vetëm atëherë?

Lajmëtari: "Ku është Jairi? Jair, kam një lajm të keq për ty: vajza jote ka vdekur."

Ajo ishte vetëm dymbëdhjetë vjeç. Besimi i Jairit po venitej, si një flakë qiri në erë.

Jezusi: "Mos ki frikë, më beso mua!"

Këto fjalë të Jezusit ia ndezën edhe një herë besimin. Pastaj panë shtëpinë e Jairit.

Dëgjohej vajtimi dhe klithma e atyre që hidhëroheshin deri në rrugë.

Jezusi: "Pse po qani? Fëmija nuk k avdekur."

Të gjithë talleshin me Jezusin. E kishin parë me sytë e tyre. Jezusi i largoi të gjithë. Vetëm prindërit dhe tre nga miqtë e tij të ngushtë u lejuan të vinin me Të në dhomën e gjumit të vajzës ku ajo ishte shtrirë. Ishte një qetësi vdekjeprurëse në dhomë. A mendoi Jairi për fjalët e Jezusit: "Mos ki frikë, më beso mua"? Dhe çfarë duhej të besonte në këtë rast?

Jezusi shkoi drejt shtratit të vajzës së vdekur dhe e kapi për dore.

Jezusi: "Talitha kumi! Vajzë, çohu!"

Prindërit e panë që ajo hapi sytë dhe u çua nga krevati.

Jezusi: "I jepni të hajë."

Kështu tha Zoti, Ai që shëron të sëmurët dhe ringjall të vdekurit.

Jezusi mund të bëjë gjithçka! Përveç një gjëje: Ai nuk mund t'i zhgënjejë ata që besojnë në Të.

Për këtë arsye, çfarëdo që mund të ndodhë në jetën tuaj: Mos kini frikë, besojini Atij në vend që të shqetësoheni!


Folësit: Autori, Jairi, Jezusi, burri, gruaja, lajmëtari

© E drejta e autorit: CEF Gjermani

www.WoL-Children.net

Page last modified on August 05, 2023, at 12:24 PM | powered by PmWiki (pmwiki-2.3.3)