Home
Links
Contact
About us
Impressum
Site Map


YouTube Links
App Download


WATERS OF LIFE
WoL AUDIO


عربي
Aymara
Azərbaycanca
Bahasa Indones.
বাংলা
Български
Cebuano
Deutsch
Ελληνικά
English
Español-AM
Español-ES
فارسی
Français
Fulfulde
Gjuha shqipe
Guarani
հայերեն
한국어
עברית
हिन्दी
Italiano
Қазақша
Кыргызча
Македонски
മലയാളം
日本語
O‘zbek
Plattdüütsch
Português
پن٘جابی
Quechua
Română
Русский
Schwyzerdütsch
Srpski/Српски
Slovenščina
Svenska
தமிழ்
Türkçe
Українська
اردو
中文

Home -- Macedonian -- Perform a PLAY -- 114 (An angel came)

Previous Piece -- Next Piece

КУСИ ИЗВЕДБИ – одглуми ги пред други деца!
Куси изведби за да ги изведуваат деца

114. Дојде ангел


Марко лежеше на килимот. Возбудливата книга му го задржуваше вниманието (звук на ѕвонче).

Марко: „Кој е на вратата во ова време?“ (звук на отворање врата)

Марко: „Алекс, тоа си ти? Од каде се појави ти?“

Изненадувањето беше успешно. Марко остана без зборови. Неговиот најдобар пријател се пресели пред две години и за целото тоа време се немаа видено.

Една млада девојка во Израел се сретнала со целосно неочекуван посетител.

Без закажување. Одеднаш застанал пред неа: ангел!

Таков е Бог. Доаѓа одеднаш. Кога никој не Го очекува.

Марија била вчудовидена.

Ангелот: „Не плаши се Марија. Бог те сака“.

Бог доаѓа и зборува со нас. И денес го прави тоа. Зборува со нас преку Неговото Слово, Библијата. Понекогаш зборува преку чуда или преку други луѓе. Во времето кога немало Библија често зборувал во сонови или испраќал ангели кај луѓето.

Ангелот: „Марија, Бог е со тебе. Ќе имаш машко бебе. Ќе му го дадеш името Исус“.

Марија: „Како е можно тоа? Не сум мажена и немам сопруг“.

Ангелот: „Бог ќе направи чудо во тебе. Светиот Дух ќе дојде врз тебе и ќе те осени. Затоа твојот син ќе се нарече Божји Син“.

Марија: „Ќе Му служам на Бог. Нека биде направено според твојот збор“.

Чудото се случило. Во штала, во Витлеем се родил Божјиот Син. Во Исус, Бог дојде во нашиот свет.

Бог дојде кај нас за ние да можеме да дојдеме кај Него.

Редовно го славам Божиќ, но ова чудо продолжува да ме воодушевува. Големиот Бог стана човек и дојде кај нас. Преку Исус Бог дојде близу до нас, толку близу што луѓето можеле да Го видат и да Го допрат. Тогаш тоа ги направило пастирите многу среќни.

Бог доаѓа кај нас и во Исус Тој може да дојде кај тебе.

Дали сакаш да Го поканиш во твојот живот? Можеш да го направиш тоа преку молитва, можеби, вака:

Марко: „Господе Исусе, Те молам дојди во мојот живот. Ја отворам вратата на моето срце за Тебе. Сакам да Ти припаѓам засекогаш. Ти благодарам за Твојата голема љубов кон мене“.

Бог доаѓа кај тебе за ти да можеш да дојдеш кај Него.


Улоги: Раскажувач, Марко, ангел, Марија.

© Copyright: CEF Germany

www.WoL-Children.net

Page last modified on August 08, 2023, at 08:57 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.3.3)