Home
Links
Contact
About us
Impressum
Site Map


YouTube Links
App Download


WATERS OF LIFE
WoL AUDIO


عربي
Aymara
Azərbaycanca
Bahasa Indones.
বাংলা
Български
Cebuano
Deutsch
Ελληνικά
English
Español-AM
Español-ES
فارسی
Français
Fulfulde
Gjuha shqipe
Guarani
հայերեն
한국어
עברית
हिन्दी
Italiano
Қазақша
Кыргызча
Македонски
മലയാളം
日本語
O‘zbek
Plattdüütsch
Português
پن٘جابی
Quechua
Română
Русский
Schwyzerdütsch
Srpski/Српски
Slovenščina
Svenska
தமிழ்
Türkçe
Українська
اردو
中文

Home -- Albanian -- Perform a PLAY -- 114 (An angel came)

Previous Piece -- Next Piece

DRAMAT – luajini për fëmijët e tjerë!
Drama për tu luajtur nga fëmijët

114. Ardhja e një engjëlli


Marku u shtri mbi qilim. Ishte shumë i dhënë pas një libri emocionues (tingulli i ziles së derës).

Mark: "Kush I bie derës kësaj herë?" (tingulli i hapjes së derës)

Mark: "Aleks, ti je? Nga ke ardhur?"

Ja vlejti surpriza. Marku mbeti pa fjalë. Shoku i tij më i mirë ishte larguar dy vjet më parë dhe ata nuk ishin parë fare gjatë asaj kohë.

Një vajzë e re në Izrael u surprizua nga një vizitor i panjohur.

Pa lënë takim. Papritur ai qëndroi përballë saj: një engjëll!

Kështu është Zoti. Ai vjen papritur. Kur askush nuk e pret fare.

Maria u trondit.

Engjëlli: "Mos ki frikë, Mari. Zoti të do."

Zoti vjen dhe flet me ne. Dhe Ai e bën këtë edhe sot. Ai na flet nëpërmjet Fjalës së Tij, Biblës. Ndonjëherë Ai flet përmes mrekullive apo edhe njerëzve të tjerë. Në kohën kur nuk kishte Bibël, Ai shpesh fliste në ëndrra ose u dërgonte engjëj njerëzve.

Engjëlli: "Mari, Zoti është me ty. Do të lindësh një djalë. Dhe do ti vësh emrin Jezus."

Maria: "Si eshte e mundur? Unë nuk jam e martuar dhe nuk kam burrë."

Engjëli: "Zoti do të bëjë një mrekulli në ty. Fryma e Shenjtë do të vijë mbi ty dhe do t'ju mbulojë. Për këtë arsye djali juaj do të quhet Biri i Perëndisë."

Maria: "Ja shërbëtorja e Zotit. Le të më ndodhë sipas fjalës sate."

Mrekullia ndodhi. Në një stallë në Betlehem lindi Biri i Perëndisë. Nëpërmjet Jezusit Zoti erdhi në botën tonë.

Zoti erdhi tek ne që ne të mund të shkonim tek Ai.

E kam festuar shpesh Krishtlindjen, por kjo mrekulli vazhdon të më mahnitë edhe sot e kësaj dite. Zoti i madh u bë njeri dhe erdhi tek ne. Nëpërmjet Jezusit, Zoti na u afrua, aq afër sa njerëzit mund ta shihnin dhe ta preknin. Kjo i lumturoi aq shumë barinjtë në atë kohë.

Zoti erdhi tek ne dhe nëpërmjet Jezusit, Ai mund të vijë tek ju.

A do të dëshironit ta ftoni Atë në jetën tuaj? Nëse po atëherë lutuni kështu:

Mark: "Zot Jezus, të lutem eja në jetën time. Po e hap derën e zemrës sime. Dua të të përkas përgjithmonë. Faleminderit për dashurinë e madhe që ke për mua."

Zoti vjen tek ju që të mund të vini tek Ai.


Folësit: Autori, Mark, engjëlli, Maria

© E drejta e autorit: CEF Gjermani

www.WoL-Children.net

Page last modified on August 05, 2023, at 12:20 PM | powered by PmWiki (pmwiki-2.3.3)