Home
Links
Contact
About us
Impressum
Site Map


YouTube Links
App Download


WATERS OF LIFE
WoL AUDIO


عربي
Aymara
Azərbaycanca
Bahasa Indones.
বাংলা
Български
Cebuano
Deutsch
Ελληνικά
English
Español-AM
Español-ES
فارسی
Français
Fulfulde
Gjuha shqipe
Guarani
հայերեն
한국어
עברית
हिन्दी
Italiano
Қазақша
Кыргызча
Македонски
മലയാളം
日本語
O‘zbek
Plattdüütsch
Português
پن٘جابی
Quechua
Română
Русский
Schwyzerdütsch
Srpski/Српски
Slovenščina
Svenska
தமிழ்
Türkçe
Українська
اردو
中文

Home -- Albanian -- Perform a PLAY -- 079 (Invaluable)

Previous Piece -- Next Piece

DRAMAT – luajini për fëmijët e tjerë!
Drama për tu luajtur nga fëmijët

79. E paçmueshme


(zhurma e spërkatjes së ujit) Zhytës-kërkuesi Indian i perlave u hodh me mjeshtëri në oqean. Miku i tij më i mirë, David Morse, priti në varkë derisa u shfaq përsëri koka kafe. Ai e hapi midhjen me thikën e xhepit.

David Morse: "Rambhau, je një zhytës i shkëlqyer. Kjo perlë vlen sa një pasuri e tërë."

Rambhau: "Po, nuk është keq."

David Morse: "A ka ndonjë perlë më të mirë se kjo?"

Rambhau: "Kam një në shtëpi që vlen shumë herë më tepër."

David Morse: "Kjo perlë duket e përsosur. Ti ke sy kritik."

Rambhau: "Kjo është ajo që ti thua për Zotin tënd. Njerëzit mendojnë se janë mirë, por ti thua se Zoti shikon zemrat e tyre."

David Morse: "Po, ke të drejtë. Por Ai do që ti japë gjithësecilit një zemër të pastër. Dhe kjo është një dhuratë nga Zoti. A e kupton?"

Ndërkohë, të dy miqtë kishin arritur në breg.

Rambhau: "David, duket shumë e lehtë. Jam shumë krenar që t’a pranoj këtë dhuratë. Dua të bëj diçka që t’a përfitoj. A e shikon atë pelegrin atje? Ai ecën zbathur mbi gurë të mprehtë deri në Kalkuta. Unë do eci në gjunjë deri në Delhi."

David Morse: "Rambhau, është mbi 900 km. Para se të arrish qëllimin, do vdesësh nga helmimi i gjakut."

Por asgjë nga ato që David Morse tha nuk pati dobi. Kaluan disa ditë.

(rokitje)

David Morse: "Rambhau, a je ti? Eja, futu brenda."

Rambhau: "David, nesër do të filloj pelegrinazhin. Dua të të tregoj për djalin para se të largohem."

David Morse: "Ti ke djalë?"

Rambhau: "Ishte zhytës- kërkuesi më i mirë Indian në breg. Donte që të gjente perlën më të bukur. Dhe e gjeti. Por për shkak se qëndroi në ujë për një kohë të gjatë, vdiq më pas (tinguj vajtimi). Për shkak se je miku im më i mirë, dua të të jap perlën që kam gjetur."

David Morse: "Rambhau, është e mrekullueshme. Perfekte! Por ska shans që ta pranoj. Do të jap 10.000 Rupi për të."

Rambhau: "Por nuk mund ta blesh!"

David Morse: "Nëse vlen më shumë, do punoj më shumë."

Rambhau: "David, kjo perlë nuk ka çmim. Djali im dha jetën për të."

David Morse: "Rambhau, pikërisht këtë gjë të kam thënë edhe për Zotin.
Dhurata e tij e shpëtimit nuk mund të blihet. As nëpërmjet veprave tona të mira as pelegrinazhit. Është një dhuratë e Perëndisë, sepse i kushtoi Jezusit, Birit të Perëndisë, jetën e Tij. Nuk do të dëshironit ta pranonit këtë dhuratë sot?"

Rambhau: "Tani e kuptoj. Kjo i kushtoi Atij jetën e Birit të Tij. Ndaj dua të pranoj dhuratën e Tij të shpëtimit sot."

Shpëtimi është dhuratë e Zotit, edhe për ju.


Folësit: Autori, David Morse, Rambhau

© E drejta e autorit: CEF Gjermani

www.WoL-Children.net

Page last modified on August 05, 2023, at 12:11 PM | powered by PmWiki (pmwiki-2.3.3)