STORIES for CHILDREN by Sister Farida

(www.wol-children.net)

Search in "Turkish":

Home -- Turkish -- Perform a PLAY -- 048 (Small man great liar)

Previous Piece -- Next Piece

TİYATRO OYUNLARI -- bu oyunları başka çocuklara oyna!
Çocukların oynaması için tiyatro oyunları

48. Küçük Adam Büyük Yalancı


(İnsan kalabalığı)

Zakkay: “Kenara çekilin, yol verin bana!”

Adam: “Ne diye ittirip duruyorsun? Herkes öne geçmeye çalışıyor.”

Zakkay: “Hiçbir şey göremiyorum.”

Adam: “Kapa çeneni ve git buradan.”

Zakkay öne geçmeyi başaramamıştı. Herkes tanıyordu onu, ama hiç kimse hoşlanmıyordu ondan. Çok güzel bir evi ve bir sürü son moda kıyafeti vardı. Boyu çok kısaydı, ama çok zengindi. Herkes onun parasını dürüstlükle kazanmadığını biliyordu. Adı “suçsuz, masum” anlamına geliyordu, ama bu kısa boylu Zakkay koca bir yalancıydı. Eriha kentinde vergi görevlisi olarak çalışıyordu. Kim kente mal getirirse ona vergi ödemeliydi. Zakkay vergi alma konusundaki kurallara uymazdı. İnsanlardan vermeleri gerekenden çok daha fazla vergi alırdı. Roma hükümeti bu haksızlığa son vermek için hiçbir şey yapmıyordu. Bu nedenle Zakkay istediğini yapıyordu ve adının anlamını hak etmeyecek şekilde yaşıyordu.

Zakkay’ın çok parası vardı, ama mutlu olduğu söylenemezdi. Bir gün Eriha’da bir söylenti dolaşmaya başladı: İsa geliyor! Zakkay İsa’yı görme fırsatını kaçırmak istemiyordu. İsa’yı tanımak istiyordu, ama insanlar önünü kapatıyordu. Ağaca çıkmak iyi bir fikir olabilirdi! Çabucak oradaki bir ağaca tımandı. Yukarıdan her şey çok iyi görünüyordu. İsa geliyordu! Gittikçe Zakkay’a doğru yaklaşmaktaydı. Zakkay’ın yaşadığı şaşkınlığı bir düşün: İsa ağacın altında durdu! Zakkay’ın kalbi deli gibi atmaktaydı. İsa yukarıya, doğruca Zakkay’ın gözlerinin içine baktı. Zakkay’ı nereden tanıyordu? Zakkay’a seslendi:

İsa: “Zakkay, çabuk aşağı in! Bugün senin evinde kalmam gerekiyor.”

Zakkay derhal İsa’nın dediğini yaptı ve ağaçtan aşağı indi. Sevinçle İsa’yı evine buyur etti. Fakat diğerleri söylenmeye başladılar:

Adam: “İsa onun evine gidiyor. Onun bir dolandırıcı olduğunu bilmiyor mu?”

Tabii ki İsa biliyordu bunu. Buna rağmen Zakkay’ı seviyordu. Zakkay İsa’yı tanıdı ve O’na bütün suçlarını itiraf etti.

Zakkay: “Ya Rab, işte malımın yarısını yoksullara veriyorum. Bir kimseden haksızlıkla bir şey aldımsa, dört katını geri vereceğim.”

İsa: “Zakkay sen kurtuluşa kavuştun. Çünkü ben kaybolanları arayıp bulmak ve kurtarmak için geldim.”

İsa sana da gelmek istiyor. O’nu çağır ve yüreğinde seni rahatsız eden ne varsa O’nunla paylaş. İsa senin hayatında her şeyi yoluna koyacak.


Konuşan kişiler: Anlatıcı, Zakkay, adam, İsa

© Copyright: CEF Germany

www.WoL-Children.net

Page last modified on May 28, 2018, at 04:57 PM | powered by PmWiki (pmwiki-2.3.3)