Home
Links
Contact
About us
Impressum
Site Map


YouTube Links
App Download


WATERS OF LIFE
WoL AUDIO


عربي
Aymara
Azərbaycanca
Bahasa Indones.
বাংলা
Български
Cebuano
Deutsch
Ελληνικά
English
Español-AM
Español-ES
فارسی
Français
Fulfulde
Gjuha shqipe
Guarani
հայերեն
한국어
עברית
हिन्दी
Italiano
Қазақша
Кыргызча
Македонски
മലയാളം
日本語
O‘zbek
Plattdüütsch
Português
پن٘جابی
Quechua
Română
Русский
Schwyzerdütsch
Srpski/Српски
Slovenščina
Svenska
தமிழ்
Türkçe
Українська
اردو
中文

Home -- Albanian -- Perform a PLAY -- 116 (Bill's special Christmas tree)

Previous Piece -- Next Piece

DRAMAT – luajini për fëmijët e tjerë!
Drama për tu luajtur nga fëmijët

116. Pemë Krishtlindjeje e veçantë e Billit


Bill: "Kjo është e tmerrshme! Të gjitha pemët e Krishtlindjes janë shitur. Mami, ke pritur shumë gjatë."

Nëna: "Epo, mendova se nëse e blejmë më vonë, atëherë pema do të ishte më e lirë. Ju e dini që ne nuk kemi shumë para."

Bill: "Rosi u lut dje për një pemë. Ajo do të zhgënjehet, po ashtu edhe vajzat e tjera."

Bill mendoi për babanë e tij. Kur ai ishte ende gjallë, e merrnin pemën në fillim të sezonit. Pa të gjithçka ishte ndryshe.

Nëna: "Bill, ja një atje. Përshëndetje, do të doja atë pemën, të lutem."

Burri: "Nuk e shes atë. Është për fëmijët e mi. Ata do të zhgënjeheshin shumë nëse nuk do t’u çoja pemën në shtëpi sot. Gëzuar Krishtlindjen!"

Burri u largua. Bill dhe nëna e tij morën degët e bredhit që e kishin hedhur në tokë dhe i çuan në shtëpi. Katër vajza të trishtuara u shfaqën tek dera.

Vajza: "A e sollët pemën?"

Nëna: "Jo. Më vjen shumë keq."

Në heshtje, të gjithë u ulën në tryezë për të ngrënë darkë. Ishte radha e Rosit për t'u lutur.

Rosi: "I dashur Zoti Jezus, të kërkova të na sjellësh një pemë. Nuk më dëgjove? Por mos u shqetëso më për këtë gjë. Tani është tepër vonë. Faleminderit që na siguruat diçka për të ngrënë. Amen."

Më vonë, kur vajzat ishin në shtrat, Bill kishte një ide. Me qëllim, preu bishtin e fshesës me thikën e xhepit dhe i lidhi me tela degët e bredhit. Ai e vendosi shkopin e fshesës në një kovë me rërë që të qëndronte dhe më pas mbështolli letër kafe rreth saj.

Nëna: "Bill, pema duket e bukur! Ke bërë një punë të shkëlqyer. Do të marr Zbukurimet dhe engjëllin për në majë. Vajzat do të mahniten."

Rosi ishte më e lumtura nga të gjitha.

Rosi: "Bill, kjo është pema më e bukur që kemi pasur ndonjëherë. Jezusi me të vërtetë iu përgjigj lutjes sime."

Me gëzim të madh, fëmijët u mblodhën rreth nënës së tyre ndërsa ajo lexonte me zë të lartë historinë e Krishtlindjes.

(tingulli i faqeve që kthehen)

Nëna: "Dhe Maria lindi djalin e saj të parëlindur, e mbështolli me pelena dhe e vuri në një grazhd."

Dhe pse nëna e lexoi edhe historinë e kryqëzimit të Jezusit?

Nëna: "Kryqi i Zotit Jezus ishte me të vërtetë një pemë. Një pemë shumë më e rëndësishme se pema e Krishtlindjes. Grazhdi dhe kryqi i përkasin njëri tjetrit. Zoti Jezus erdhi në tokë që të vdiste për ne. Krishtlindja nuk do të ishte asgjë pa kryqin."


Folësit: Autori, Bill, nëna, burri, vajza, Rosi

© E drejta e autorit: CEF Gjermani

www.WoL-Children.net

Page last modified on August 05, 2023, at 12:20 PM | powered by PmWiki (pmwiki-2.3.3)