STORIES for CHILDREN by Sister Farida

(www.wol-children.net)

Search in "Turkish":

Home -- Turkish -- Perform a PLAY -- 052 (To Hawaii without a compass)

Previous Piece -- Next Piece

TİYATRO OYUNLARI -- bu oyunları başka çocuklara oyna!
Çocukların oynaması için tiyatro oyunları

52. Pusulasız Hawaii‘ye


Kuşların uzun bir yolculuğa çıkmadan önce elektrik tellerinin üstünde nasıl toplandıklarına dikkat ettin mi? Yolculuğu sabırsızlıkla mı bekliyorlar acaba? Ötücü kuşlar, kırlangıçlar ve leylekler her yıl aynı zamanda güneye göç ederler. Göçme zamanının geldiğini ve yolculuğa çıkmak için hazırlanmaları gerektiğini kim söylüyor onlara? Yaratıcımız olan Tanrı onları bu şekilde programladı.

Kuşlar Tanrı’nın talimatına uyuyorlar ve bu onların hayatını kurtarıyor.

Bazıları 10.000 kilometre kat ediyorlar ve ilkbahar geldiğinde yine yuvalarına geri dönüyorlar. Bu bir mucize değil mi?

Altın yağmurcun kuşunu biliyor musun? Bu kuş Alaska’da, yerdeki buzların hiç erimediği bir yerde yaşıyor. Kuluçka dönemi sadece 26 gün sürüyor. Yaban mersini ve tombul tırtıllar en sevdiği yiyecekler. Bir güvercin kadar büyük oluyor ve altın yeşili tüyleri pırıl pırıl parlıyor. Çok iyi yürüdüğü söylenemez, ama çok iyi uçabiliyor. Zaten uçmak onun için daha önemli, çünkü kış tatilini Hawaii’de geçiriyor. Bu, 88 saat boyunca hiç durmaksızın uçtuğu anlamına geliyor.

Konuşmacı: “Bilimadamları için altın yağmurcun kuşunun yaptığı bu uzun yolculuk çözülmemiş bir bilmece. Yolculuğa çıkmadan önce ağırlığının yarısı kadar kilo alıyor. Senin bu kadar kilo aldığını bir düşün! Uçuş süresince kanatlarını 250.000 kez çırpıyor. Sen hiç mola vermeden bir çeyrek milyon kere şınav çekebilir miydin? Eğer bu kuşların bir hız göstergesi olsaydı 51 km/h’ yi gösterirdi.

Altın yağmurcun 200 gram ağırlığında ve uçtuğu her saatte ağırlığının % 0,6’sını kaybediyor. Bir hesap yaparsak kuşun aslında hedefe 800 km kala bitkin bir halde denize düşeceğini buluruz. Yine de böyle bir şey olmuyor, çünkü bu kuşlar grup halinde ve yukarıda V yapacak şekilde arka arkaya dizilerek uçuyorlar ve bu onların çok büyük enerji tasarruf etmelerini sağlıyor.”

Altın yağmurcun kuşu Tanrı’nın kendisine verdiği talimata uyarak yaşıyor. Pusulasız ve haritasız geceleri ve hatta sisli havada uçabiliyor. Henüz genç olan kuşlar daha önce hiç Hawaii’ye gitmemiş olmalarına rağmen okyanusun ortasındaki bu küçük adayı bulabiliyorlar. Bu bir tesadüf değil. Tanrı’nın kendilerine verdiği talimata uyuyor ve Tanrı’ya şükranlık şarkıları şakıyorlar.

Bizim de onlar gibi yapmamız gerekmez mi?

Tanrı’nın bizden ne yapmamızı istediğini Kutsal Kitap’tan okuyabiliriz. Kim bunlara uyarsa sonuçta hedefe ulaşır.


Konuşan kişiler: Anlatıcı, konuşmacı

© Copyright: CEF Germany

www.WoL-Children.net

Page last modified on May 29, 2018, at 04:46 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.3.3)