STORIES for CHILDREN by Sister Farida

(www.wol-children.net)

Search in "Turkish":

Home -- Turkish -- Perform a PLAY -- 053 (Envy has awful consequences 1)

Previous Piece -- Next Piece

TİYATRO OYUNLARI -- bu oyunları başka çocuklara oyna!
Çocukların oynaması için tiyatro oyunları

53. Kıskançlığın Sonu Kötüdür 1


Kardeşlerin var mı? Onlarla iyi anlaşıyor musun? Yoksa arada bir kavga edip birbirinize kötü sözler mi söylüyorsunuz? Doğru, insan kavga da etse sonra barışabilir. Yakup’un ailesinde durum böyle değildi ama. Bunu Kutsal Kitap’ta okuyabilirsin. Bir düşün, tam 12 oğlu vardı Yakup’un. Kalabalık bir aile, değil mi? Çocukların çoğu yetişkindi. Bir süredir havada bir gerginlik vardı.

1.kardeş: “Yeter artık ama! Hep Yusuf el üstünde tutuluyor.”

2.kardeş: “Çok bilmiş şey, ne olacak!”

1.kardeş: “Biz eşekler gibi çalışıyoruz, babamsa da onun bir dediğini iki etmiyor.”

2.kardeş: “Babasının oğulcuğu! Yeni giysisini gördün mü?”

1.kardeş: “Babam onu bizden daha çok seviyor. Bu haksızlık!”

Kardeşleri Yusuf’u kıskanıyorlardı. Sen de bu kardeşler gibi konuştun mu, ya da onlar gibi düşündün mü hiç? Yüreğinde kıskançlığa izin vermenin sonucu kötüdür. Kıskançlık, sadece kötü ürün veren yabani otlara benzer. Çekememe, nefret, kavga onun ürünleridir.

Ben kendimden biliyorum, eğer yüreğinde biraz olsun kıskançlık varsa, en iyisi onu yüreğinden atması için hemen İsa’ya dua etmektir.

Yusuf’un kardeşleri bunu yapmadılar ve kıskançlık yüreklerinde gittikçe daha da çok büyüdü. Yusuf’tan nefret ediyorlardı ve onu hep görmezlikten geliyorlardı. Yusuf dışlandığı ve kendisiyle dalga geçildiği için çok üzülüyordu. Yine de pes etmedi. Tanrı ona her şeyle başa çıkabilmesi için güç verdi. Bir gece Tanrı düşünde Yusuf’a seslendi. Sabah olunca Yusuf bu düşü kardeşlerine anlattı.

Yusuf: “Bir düş gördüm. Tarlada demet bağlıyorduk. Ansızın benim demetim kalkıp dikildi. Sizinkilerse, çevresine toplanıp önünde eğildiler.”

1.kardeş: “Ne anlama geliyor bu? Başımıza kral mı olacaksın?”

Yusuf: “Dinleyin, bir düş daha gördüm. Güneş, ay ve on bir yıldız önümde eğildiler.”

2.kardeş: “Kes konuşmayı! Sen kendini ne sanıyorsun?”

Yusuf onlara düşünde gördüklerini anlatmasaydı, kendisi için daha iyi olurdu. Çünkü o andan itibaren kardeşleri ondan daha da çok nefret etmeye başladılar. Onun ölmesini dilemeye başladılar. Kıskançlığın nasıl sonuçları olabileceğini görüyor musun? Hatta babası bile Yusuf’u azarladı bu rüyayı anlattığında. Ama Yusuf’un rüyaları aklında takılı kaldı.

Bütün bunların anlamı ne?

Bir dahaki sefere devamını anlatacağım.


Konuşan kişiler: Anlatıcı, Yusuf, iki kardeşi

© Copyright: CEF Germany

www.WoL-Children.net

Page last modified on May 29, 2018, at 04:48 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.3.3)