STORIES for CHILDREN by Sister Farida

(www.wol-children.net)

Search in "Albanian":

Home -- Albanian -- Perform a PLAY -- 144 (Totally in love 5)

Previous Piece -- Next Piece

DRAMAT – luajini për fëmijët e tjerë!
Drama për tu luajtur nga fëmijët

144. Kokë e këmbë në dashuri 5


Hudson Taylor mbylli dern me trishtim. Atij iu desh t linte miqt e tij n ishullin Tsung Ming, sepse njerzit xheloz folwn keq pwr tw para burokratit t nivelit t lart. Dhe nuk e kuptonte pse.

Por Zoti nuk e braktisi at. Ai madje mund t nxjerr t mirn nga e keqja.

Adresa e tij e re ishte n Rrugn Bridge n qytetin e Ningpo. Ndau me gzim atje pr Jezusin, Shptimtarin, gjithashtu.

Zoti zgjidhi gjithçka. Por pjesa mw e mirw nuk kishte ardhur akoma! E thn m mir, njeriu m i mir. N vendin fqinj kishte nj shkoll misionare. Aty jepte msim nj grua nga Anglia. Hudson ra n dashuri me msuesen e lumtur, dhe ajo me t. Hudson donte t martohej me Mary-n, por s pari duhej t'i rrfente diçka asaj.

H. T.: "Mary, m duhet t t them diçka. Nuk jam njeri i pasur. Kur kam nevoj pr diçka, ather i krkoj Jezusit q ta siguroj dhe i besoj Atij q t kujdeset pr mua. Nuk kam shum para, por a do t martohesh me mua gjithsesi?"

Mary: "Po! Dhe ather ne do t'i besojm Atij s bashku. Ne nuk kemi nevoj pr shum gjwra. Gjja m e mir q kemi sht Jezusi."

N dasm erdhn shum miq.

Zoti i jep çdo personi q e do At m t mirn. Ai ka premtuar dhe e mban Fjaln e Tij. Kjo sht arsyeja pse Hudson dhe Mary i dhan Atij jetn e tyre.

Hudson kujdesej pr t smurt dhe predikonte gjithashtu. Mary mwsonte fmijt dhe u tregonte shum djemve dhe vajzave pr Zotin Jezus. Dhe u jepnin t varfrve diçka pr t ngrn. Hudsonit dhe Mary-s nuk u mungonte kurr puna. Ata ishin shum t lumtur kur kinezt besonin n Jezusin.

Çdo mbrmje binin kmbanat si ftes pr t shkuar nw shwrbesw.

Idhujtari, Ni, dgjoi melodinw e kwmbanws dhe erdhi gjithashtu. Pr her t par n jetn e tij ai dgjoi se Jezusi sht e vetmja rrug drejt Zotit.

Ni: "Zoti Taylor, kam krkuar pwr nj koh t gjat t vrtetn. Jezusi sht e vrteta. Un besoj n T. Prej sa vitesh ju anglezt e dini t vrtetn?"

H. T.: "Prej disa qindra viteve."

Ni: "Çfar??? Aq shum??? Pse askush nuk ka ardhur m hert pr t na thn t vrtetn ktu?"

Kjo pyetje vazhdonte t kalonte npr mendjen e Hudsonit. Ai mendoi pr miliona kinez q ende nuk e dinin t vrtetn - dhe punoi edhe m shum derisa u smur shum. Pastaj, pa dshirw, ai duhej t kthehej n Angli pr t'u prmirsuar.

A mundet Zoti gjithashtu t bj gjithçka pr mir edhe kur dikush smuret?

Prgjigjen do ta dgjoni n dramn e ardhshme. Mos harroni t na dgjoni!


Folsit: Autori, Hudson Taylor, Mary, Ni

© E drejta e autorit: CEF Gjermani

www.WoL-Children.net

Page last modified on August 05, 2023, at 12:28 PM | powered by PmWiki (pmwiki-2.3.3)