STORIES for CHILDREN by Sister Farida

(www.wol-children.net)

Search in "Albanian":

Home -- Albanian -- Perform a PLAY -- 166 (Must Terry die 4)

Previous Piece -- Next Piece

DRAMAT – luajini për fëmijët e tjerë!
Drama për tu luajtur nga fëmijët

166. A duhet të vdesë Terry 4


Philip: "Ruth, a mendon se Terry do të vdesë?"

Ruth: "Jo. Jam lutur që Jezusi ta shërojë."

Philip: "Edhe unë, por nuk e di nëse Jezusi më ka dëgjuar apo jo."

Ruth: "Nëse je një nga delet e Bariut të Mirë, ai të dëgjon gjithmonë."

Philip: "Si funksionon kjo gjë?"

Ruth: "Thuaji Atij se dëshiron t'i përkasësh Atij."

Ruth i tregoi vëllait të saj fotografinë e Bariut të Mirë që pastori i kishte dhënë asaj.

Philip e shikoi për një kohë të gjatë.

Philip: "Po, dua ta bëj këtë gjë. Të lutem më ler vetëm."

Shumë shpejt mund ta shihje në fytyrën e tij që i shkëlqente se tani i përkiste Jezusit. Dhe një letër nga Terry i bëri të dy fëmijët më shumë se të lumtur:

"I dashur Philip, e dashur Ruth, nuk jam më në spital. Ju lutemi ejani dhe më vizitoni. Adresa ime është kasolle Birch në Creek, në pyllin Wilden. Terry juaj."

Kasolle me thupër në përrua? Shoku i tyre jetonte në këtë kasolle të rrënuar?

Philip trokiti me kujdes në derë. (tingulli i trokitjes)

Nëna: "Çfarë dëshironi?"

Ruth: "Terry na ka ftuar."

Nëna: "A jeni ju fëmijët që ishin me Terry-n kur ai pësoi aksidentin? Hyni brenda."

Terry shtrihej pa lëvizur në shtratin e tij. Dhe dukej tmerrësisht i dobët dhe i zbehtë. Ai qau kur pa dy miqtë e tij. Philip dhe Ruth nuk e kishin idenë se për çfarë duhej të flisnin me të. Çdo gjë ishte e zymtë dhe e mbytur në dhomën e tij.

Terry kishte shumë dhimbje. Për drekë piu një filxhan çaj dhe një fetë buke të hollë. Philip dhe Ruth nuk do ta kishin menduar kurrë se Terry ishte kaq i varfër.

Në shtëpi ata i thanë hallës Margret gjithçka dhe vendosën të vizitonin Terry-n çdo ditë.

Philip: "Do ti çoj albumin tim me vizatimet e pyllit."

Ruth: "Dhe unë do të sjell një qese me mollë, plus Biblën me historinë e Bariut të Mirë."

Philip: "Le t'i japim nënës së tij pesë dollarë nga kursimet tona, në mënyrë që ajo të blejë qumësht për Terry."

Ruth: "A nuk mjaftojnë tre dollarë?"

Philip: "Le ti marrim të gjitha dhe e vendosim rrugës."

Dhe kjo është pikërisht ajo që ata bënë.

A mund ta merrni me mend se kë takuan në shtegun në mes të pyllit?

Do ta zbuloni në dramën e ardhshme.


Folësit: Autori, Philip, Ruth, nëna

© E drejta e autorit: CEF Gjermani

www.WoL-Children.net

Page last modified on August 05, 2023, at 12:34 PM | powered by PmWiki (pmwiki-2.3.3)