Home
Links
Contact
About us
Impressum
Site Map


YouTube Links
App Download


WATERS OF LIFE
WoL AUDIO


عربي
Aymara
Azərbaycanca
Bahasa Indones.
বাংলা
Български
Cebuano
Deutsch
Ελληνικά
English
Español-AM
Español-ES
فارسی
Français
Fulfulde
Gjuha shqipe
Guarani
հայերեն
한국어
עברית
हिन्दी
Italiano
Қазақша
Кыргызча
Македонски
മലയാളം
日本語
O‘zbek
Plattdüütsch
Português
پن٘جابی
Quechua
Română
Русский
Schwyzerdütsch
Srpski/Српски
Slovenščina
Svenska
தமிழ்
Türkçe
Українська
اردو
中文

Home -- Macedonian -- Perform a PLAY -- 068 (The showdown 1)

Previous Piece -- Next Piece

КУСИ ИЗВЕДБИ – одглуми ги пред други деца!
Куси изведби за да ги изведуваат деца

68. Соочувањето 1


Двајца Ескими седеа на санката добро облечени. Камшикот пукаше, а кучињата трчаа по замрзнатиот глечер. Одеднаш Коли слушна нешто.

И врачот Купа слушна: од мразот се слушаше тивко крцкање, како ѕвонење.

Некој свирна и кучињата престанаа да трчаат. Ескимите ги симнаа крзнените капи. Немаше сомневање – мразот „пееше“. Кај нив се зголеми стравот. Зашто, кога мразот „пее“, тоа значи дека ќе дојдат подводни бранови – силни бранови кои одеднаш доаѓаат со голема моќ и го распукуваат и најдебелото парче мраз.

(звук на камшикување)

Коли: „Брзајте добри кучиња! Трчајте брзо кон брегот. Доаѓаат силни бранови. Ќе умреме“.

Купа: „Коли, ја гледаш ли таа санка таму?“

Коли: „Луди ли се? Тие одат кон брановите“.

Купа: „Треба да ги предупредиме“.

Но кога двете санки се разминуваа и Купа ги виде во другата санка мисионерите од градот Ескимо, не ги предупреди. Ги мразеше и нив и нивниот Исус за Кого секогаш зборуваа.

Купа и Коли пристигнаа до безбедниот брег на Наин.

Купа: „Тоа помина добро“.

Коли: „А другите?“

Купа: „Тие треба да умрат. Сега нивниот Исус може да ни покаже дали е помоќен од силните бранови. Ха-ха-ха“.

Двајцата мажи изградија иглу. Потоа Купа отиде во малата продавница за да продаде убава кожа од фока. Дали белата жена која работи таму е сопруга на мисионерот?

Купа: „Сакам да ја заменам оваа кожа за оружјето таму“.

Жената: „Не знам дали ни треба уште кожи. Може ли да почекаш малку додека се врати мојот сопруг?“

Купа: „Тој нема да се врати“.

Жената: „Што сакаш да кажеш со тоа?“

Купа: „Доаѓаат многу силни бранови“.

Жената: „СИЛНИ бранови???“

Жената вчудовидена гледаше во него. Врачот го отвори прозорецот и двајцата слушнаа – мразот „пееше“.

Жената: „Купа, зошто не го предупреди?“

Купа: „Зошто да го предупредам? Нека му помогне неговиот Исус, ако може“.

Жената беше вознемирена. Потоа го погледна стихот од Библијата што беше закачен на ѕидот. Исус рече: „Ја имам сета власт на небото и на земјата”.

Жената: „Исус може! Никогаш, никогаш не изгубил двобој“.

Купа: „Тогаш нека почне борбата. Ако се вратат и покрај силните бранови, тогаш и јас ќе поверувам во Исус“.

Жената: „Ќе се вратат, Купа. Го знам тоа“.

Нејзината увереност го направи врачот неуверен. Кој ќе победи во двобојот? Купа или Исус? Ќе го добиете одговорот во следната драма.


Улоги: Раскажувач, Купа, Коли, жената.

© Copyright: CEF Germany

www.WoL-Children.net

Page last modified on August 08, 2023, at 08:47 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.3.3)