Home
Links
Contact
About us
Impressum
Site Map


YouTube Links
App Download


WATERS OF LIFE
WoL AUDIO


عربي
Aymara
Azərbaycanca
Bahasa Indones.
বাংলা
Български
Cebuano
Deutsch
Ελληνικά
English
Español-AM
Español-ES
فارسی
Français
Fulfulde
Gjuha shqipe
Guarani
հայերեն
한국어
עברית
हिन्दी
Italiano
Қазақша
Кыргызча
Македонски
മലയാളം
日本語
O‘zbek
Plattdüütsch
Português
پن٘جابی
Quechua
Română
Русский
Schwyzerdütsch
Srpski/Српски
Slovenščina
Svenska
தமிழ்
Türkçe
Українська
اردو
中文

Home -- Albanian -- Perform a PLAY -- 068 (The showdown 1)

Previous Piece -- Next Piece

DRAMAT – luajini për fëmijët e tjerë!
Drama për tu luajtur nga fëmijët

68. Përballja 1


Dy Eskimezë ulen në slitë, të veshur trashë. Kamxhikët dhe qentë vërshojnë mbi akullnajën e ngrirë. Papritur Colli dëgjon diçka.

Kuppa, magjistari, gjithashtu dëgjoi: një zhurmë të qetë nëpër akull.

Një të rënë bilbilit dhe qentë ndaluan. Eskimezët heqin kapelet e leshit. Nuk ka dyshim për këtë - akulli po kërciste. Brenda tyre frika filloi të ngrihej. Sepse kur akulli kërcet, do të thotë se do të vijnë dallgë nënujore - dallgë të forta që vijnë me fuqi të madhe dhe çajnë copën më të trashë të akullit.

(tingulli i kamxhikut)

Colli: "Nisuni, qen të mirë! Vraponi shpejt drejt bregut. Dallgë të forta po vijnë. Na pret vdekja."

Kuppa: "Colli, a e shikon atë slitën atje?"

Colli: "A janë çmendur ata? Po ecin drejt dallgëvë."

Kuppa: "Duhet t’u themi."

Por kur të dy slitat takohen dhe Kuppa sheh misionarët nga qyteti eskimez në slitën tjetër, ai nuk u thotë asgjë. I urrente ata, ata dhe Jezusin e tyre, për të cilin flisnin gjithmonë.

Kuppa dhe Colli arritën në bregun e sigurt të Nainit.

Kuppa: "Ja dolëm për mrekulli."

Colli: "Po të tjerët?"

Kuppa: "Le të vdesin. Tani Jezusi i tyre mund të na tregojë nëse Ai është më i fuqishëm se dallgët e forta. Haha."

Dy burrat ndërtojnë një igloo (banesë eskimeze). Më pas Kuppa shkoi në dyqanin e vogël me gëzof foke. A është kjo gruaja e bardhë këtu gruaja e misionarit?

Kuppa: "Dua të të jap këtë gëzof në këmbim të asaj arme atje."

Gruaja: "Se di nëse kemi nevojë për më shumë gëzof. A mund të presësh sat ë kthehet burri?"

Kuppa: "Ska për t’u kthyer."

Gruaja: "Çfarë do të thuash me këtë gjë?"

Kuppa: "Po vijnë dallgë shumë të forta."

Gruaja: "Dallgë të forta???"

E tronditur, gruaja ja nguli sytë. Magjistari hapi dritaren dhe të dy e dëgjuan - akullin të kërciste.

Gruaja: "Kuppa, pse nuk e paralajmërove?"

Kuppa: "E pse duhej? Le ta ndihmojë Jezusi i tij nëse mundet."

Gruaja u shqetësua. Pastaj ajo sheh vargun biblik që është i varur në mur. Jezusi tha: Më është dhënë i gjithë pushteti në qiell dhe në tokë.

Gruaja: "Jezusi mundet! Ai nuk ka humbur kurrë, asnjë përballje."

Kuppa: "Shumë shpejt do të përballen. Nëse ata kthehen pavarësisht nga dallgët e forta, atëherë edhe unë do të besoj në Jezusin."

Gruaja: "Kuppa, do kthehen. E di!"

Siguria e saj e bëri magjistarin të pasigurt. Kush do ta fitojë këtë përballje? Kuppa apo Jezusi? Përgjigjen do ta merrni në dramën e ardhshme.


Folësit: Autori, Colli, Kuppa, gruaja

© E drejta e autorit: CEF Gjermani

www.WoL-Children.net

Page last modified on August 05, 2023, at 12:09 PM | powered by PmWiki (pmwiki-2.3.3)