Home
Links
Contact
About us
Impressum
Site Map


YouTube Links
App Download


WATERS OF LIFE
WoL AUDIO


عربي
Aymara
Azərbaycanca
Bahasa Indones.
বাংলা
Български
Cebuano
Deutsch
Ελληνικά
English
Español-AM
Español-ES
فارسی
Français
Fulfulde
Gjuha shqipe
Guarani
հայերեն
한국어
עברית
हिन्दी
Italiano
Қазақша
Кыргызча
Македонски
മലയാളം
日本語
O‘zbek
Plattdüütsch
Português
پن٘جابی
Quechua
Română
Русский
Schwyzerdütsch
Srpski/Српски
Slovenščina
Svenska
தமிழ்
Türkçe
Українська
اردو
中文

Home -- Albanian -- Perform a PLAY -- 089 (Ringu at the bull race 1)

Previous Piece -- Next Piece

DRAMAT – luajini për fëmijët e tjerë!
Drama për tu luajtur nga fëmijët

89. Ringu në garën e demave 1


Në një fshat të vogël në Indi, Ringu mblodhi demat. Pastaj prindërit e tij hipën në karrocë.

Ringu: "Battu, hip, se do ikim."

Battu: "Urra, do shkojmë për pazar."

Ringu: "Dhe pastaj do festojmë Festën e madhe të Demave."

Battu: "Ringu, Jam i emocionuar të shoh nëse do të fitosh garën me dema."

Ringu ishte shumë nervoz ndërsa u ul përpara për të drejtuar demat. Rruga kalonte nëpër xhungël. Thoshin se atje jetonin tigrat dhe madje edhe shpirtrat e këqij fshiheshin në atë vend.

Batu: "Jepi shpejt, Ringu, më shpejt."

Ringu: "Pyes veten nëse do të shohim ndonjë vizitor të paftuar? E di, ai i gjati me lëkurë të bardhë. Ai që flet gjithmonë për një Zot të mirë."

Në qytet kishte shumë rrëmujë. Ndërsa hynë brenda, Ringu ishte i pari që u hodh nga karroca.

Ringu: "Auç! Auç! Këmba!"

Një gjemb i gjatë iu ngul në thembër. Ai shtrëngoi dhëmbët dhe nxori gjembin. Pastaj rendi pas prindërve të tij. Babai i tij bëri pazar dhe Ringu vodhi fshehurazi një banane. Ai e dinte shumë mirë se kjo nuk ishte e drejtë, por mendoi se edhe të tjerët vjedhin.

Ata dëgjuan muzikë të bukur. Ringu donte të vraponte drejt saj, por u përplas me një burrë. Burri i hodhi të gjitha letrat që mbante. Ishte i huaji. Ringu u përpoq të ikte, por ai e mbajti.

Misionari: "Prit një minutë, miku im, dua të të jap këtë letër. Është një letër nga Zoti. Mund të lexosh për dashurinë e Tij për ty në të."

Ringu e kapi letrën dhe e futi në çallmë.

Muzika ndaloi dhe indiani që po luante organo u ngrit në këmbë.

Pandu: "Emri im është Pandu. U bëja flijime shpirtrave të këqij dhe adhuroja demat. Por tani e njoh Perëndinë e gjallë dhe i shërbej Atij. Ai është i vetmi Zot i vërtetë."

Ringu mendoi për këto fjalë. Të nesërmen në mëngjes, daullet e forta e zgjuan atë.

I frikësuar vuri re këmbën e tij të kuqe dhe të fryrë. Babai i tij thirri magjistaren. Ringu u drodh teksa erdhi drejt tij. I spërkati piper plagës dhe i fryu në vesh. Ringu bërtiti.

Ringu: "Auç! Auç!"

Si do ta ndihmonte speci dhe fryrja? Gara filloi. Ringu kishte dhimbje të tmerrshme. Por ai mori frenat në duar dhe u përpoq të qeshte.

(tingulli i një të shtënë me armë)

Demat filluan të vrapojnë. Publiku i brohoriti. Ringu qau sërish nga dhimbjet dhe vrapoi pas karrocës. Ai u pengua dhe pastaj…?

Drama tjetër do t'ju tregojë se çfarë ndodhi më pas.


Folësit: Autori, Ringu, Battu, misionari, Pandu

© E drejta e autorit: CEF Gjermani

www.WoL-Children.net

Page last modified on August 05, 2023, at 12:14 PM | powered by PmWiki (pmwiki-2.3.3)