Home
Links
Contact
About us
Impressum
Site Map


YouTube Links
App Download


WATERS OF LIFE
WoL AUDIO


عربي
Aymara
Azərbaycanca
Bahasa Indones.
বাংলা
Български
Cebuano
Deutsch
Ελληνικά
English
Español-AM
Español-ES
فارسی
Français
Fulfulde
Gjuha shqipe
Guarani
հայերեն
한국어
עברית
हिन्दी
Italiano
Қазақша
Кыргызча
Македонски
മലയാളം
日本語
O‘zbek
Plattdüütsch
Português
پن٘جابی
Quechua
Română
Русский
Schwyzerdütsch
Srpski/Српски
Slovenščina
Svenska
தமிழ்
Türkçe
Українська
اردو
中文

Home -- Macedonian -- Perform a PLAY -- 119 (Dani fell 3)

Previous Piece -- Next Piece

КУСИ ИЗВЕДБИ – одглуми ги пред други деца!
Куси изведби за да ги изведуваат деца

119. Дани падна 3


Бабата го погледна часовникот во кујната. Дени веќе требаше да биде дома. Таа тивко се молеше додека Анет и татко ѝ се искачуваа на планината за да го бараат Дени.

Таткото: „Дени! Дени, нè слушаш ли?“

Анет: „Тато, сигурно Лука има некаква врска со ова. Брзо ќе дотрчам и ќе го прашам“.

Анет почна да трча кон куќата на соседите, а потоа во шталата. Подвижна како дива мачка, се искачи на скалата и му се нафрли на Лука кој плачеше.

Анет: „Каде е Дени? Што му направи?“

Лука: „Не знам каде е. Јас не бев виновен“.

Анет: „Што не беше твоја вина? Кажи ми каде е или ќе повикам полиција“.

Лука: „Дени е мртов“.

Лицето на Анет стана ужасно бело. Потоа трчаше по Лука кој ја одведе до бездната каде што падна Дени. Таткото се спушти во неа со јаже. Легнат на еден камен го најде Дени со многу искривена нога.

Таткото: „Дени е жив! Не паднал долу да се удави во брзата река“.

Анет гледаше како татко ѝ излегува по карпата со Дени, кој дури го спасил и мачето.

Бог го заштити животот на Дени. Но, и покрај добрата грижа во болницата, тој можеше да оди само со патерици.

Анет: „Лука е виновен!“

Беше ли Анет во право? Го мразеше Лука и стануваше сè понесреќна. Во нејзиното срце немаше место за сето тоа што татко ѝ навечер ѝ го читаше од Библијата. Не ја интересираше тоа што Исус ги сака сите и ќе ни прости за нашата омраза.

Проштавање? Не. Сакаше одмазда.

Еден ден Анет откри прекрасно изрезбано пони на скалите од куќата на нејзиниот сосед. Се восхитуваше на гривата и копитата. Беше многу добро направено.

Анет: „Не мислев дека Лука е способен за тоа. Сигурно сака да ја освои првата награда на натпревар во училиштето. Но јас ќе го спречам во тоа“.

(звуци на дрво што паѓа на земја, газење со нозе)

Силно го тресна уметничкото дело на земја, го изгази и го искрши на парчиња. Во срцето имаше премногу омраза што токму тогаш излезе на виделина.

Анет знаеше дека нејзината подлост е погрешна, но помисли: Лука е многу полош од мене. Тајно се оддалечи.

Во следната драма ќе ви раскажам што се случи потоа.


Улоги: Раскажувач, таткото, Анет, Лука.

© Copyright: CEF Germany

www.WoL-Children.net

Page last modified on August 08, 2023, at 08:58 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.3.3)