Home
Links
Contact
About us
Impressum
Site Map


YouTube Links
App Download


WATERS OF LIFE
WoL AUDIO


عربي
Aymara
Azərbaycanca
Bahasa Indones.
বাংলা
Български
Cebuano
Deutsch
Ελληνικά
English
Español-AM
Español-ES
فارسی
Français
Fulfulde
Gjuha shqipe
Guarani
հայերեն
한국어
עברית
हिन्दी
Italiano
Қазақша
Кыргызча
Македонски
മലയാളം
日本語
O‘zbek
Plattdüütsch
Português
پن٘جابی
Quechua
Română
Русский
Schwyzerdütsch
Srpski/Српски
Slovenščina
Svenska
தமிழ்
Türkçe
Українська
اردو
中文

Home -- Albanian -- Perform a PLAY -- 169 (Halloween – without me 1)

Previous Piece -- Next Piece

DRAMAT – luajini për fëmijët e tjerë!
Drama për tu luajtur nga fëmijët

169. Hallouini – pa mua 1


Eva dhe Howard shtypën hundët pas vitrinës së dyqanit. Kungujt pas xhamit kishin buzeqeshje te këqija.

Eve: "Më duhet të shkruaj një raport për Halloween-in. Uh, a e shikon kafkën?"

Howard: "Por nuk është prej vërteti!"

Eve ndjeu flutura në stomak.

Howard: "A do vish në mbrëmjen e Halloween-it?"

Eve: "Nuk e di. Mbase. Por tani më duhet të iki në shtëpi."

Furra e bukës ngjitur reklamonte biskotat e tyre super të mira. Halloween kishte shpenzime.

(tingulli i ziles së derës)

Nëna: "Je pothuajse e fundit."

Eve: "Jam e uritur (tingëlli i një pjatë prej argjendi). Ku në botë janë kungujt që ishin në dritare?"

Babai: "Janë në koshin e plehrave ku po trembin ata që janë atje."

Eve: "Në koshin e plehrave???"

Nëna: "Lexoje këtë artikull nga gazeta e sotme" (tingulli i hapjes së gazetës).

Eva pothuajse u mbyt nga pica kur lexoi se çfarë do të thoshte Halloween:

31 tetor - shtriga - dhe një festë për Satanin. Historia është mbi 2000 vjet e vjetër. Viti i Ri i Keltëve. Ata jetuan pa Zotin. Ata besonin në shumë perëndi dhe se Samhain, perëndia i të vdekurve, vjen në këtë natë dhe mbledh të vdekurit.

Eve: "Atëherë Halloween është festë për djallin."

Halloween është shkurtimi në anglisht për 'Mbrëmja para Ditës së Gjithë Shenjtorëve'. Në atë kohë, magjistarët gdhendnin rrepa, fusin një qiri brenda tyre, i vendosën para shtëpisë së tyre dhe thërrisnin: 'Dhuratë ose mallkim'. Kushdo që nuk sakrifikonte për Samhain ishte i mallkuar.

Babai: "Shpirtrat e maskuar që lypin ëmbëlsira na kujtojnë këtë zakon pagan. Bibla thotë: Shmangni të keqen. Halloween është një natë e keqe."

Nëna: "Nuk e dija këtë. Por duke filluar që tani do të ketë: Halloween - pa mua."

Babai: "A ke lexuar për sakrificat?"

Eva u zbeh ndërsa lexoi se njerëzit i flijoheshin Satanit. Sa e tmerrshme! Djalli është një gënjeshtar dhe vrasës. Halloween është dita e tij.

Babai: "Zoti tha që ne nuk duhet të marrim pjesë në zakonet pagane. Prandaj them edhe unë: Halloween – pa mua!"

Po ju? A besoni në Jezu Krishtin? Nëse po, keni një arsye për të festuar pa pasur festa horror.

Eve: "Unë nuk do të shkoj në festën e Halloween. SMS për Howard: Halloween - pa mua!"

Dhe shpresoj edhe pa ty!

Dëshironi të dini më shumë për Halloween? Atëherë më shkruani!


Folësit: Autori, Eve, Howard, nëna, babai

© E drejta e autorit: CEF Gjermani

www.WoL-Children.net

Page last modified on August 05, 2023, at 12:35 PM | powered by PmWiki (pmwiki-2.3.3)