Home
Links
Contact
About us
Impressum
Site Map


YouTube Links
App Download


WATERS OF LIFE
WoL AUDIO


عربي
Aymara
Azərbaycanca
Bahasa Indones.
বাংলা
Български
Cebuano
Deutsch
Ελληνικά
English
Español-AM
Español-ES
فارسی
Français
Fulfulde
Gjuha shqipe
Guarani
հայերեն
한국어
עברית
हिन्दी
Italiano
Қазақша
Кыргызча
Македонски
മലയാളം
日本語
O‘zbek
Plattdüütsch
Português
پن٘جابی
Quechua
Română
Русский
Schwyzerdütsch
Srpski/Српски
Slovenščina
Svenska
தமிழ்
Türkçe
Українська
اردو
中文

Home -- Albanian -- Perform a PLAY -- 101 (Well-hidden 1)

Previous Piece -- Next Piece

DRAMAT – luajini për fëmijët e tjerë!
Drama për tu luajtur nga fëmijët

101. I mirë- fshehur 1


Patriku shkoi i lumtur në takimin e fëmijëve. Na u desh të qeshnim kur tha: U bëra me fëmijë.

Shumë e shumë vite më parë në Egjipt, Miriami ishte kaq e lumtur që kishte një vëlla. Ai ishte aq i ëmbël! Por Miriami nuk mund t'i tregonte askujt për të. Nëna e saj duhej ta fshihte për shkak të urdhrit të tmerrshëm të Faraonit.

Faraoni: "Popullsia e izraelitëve po shtohet dhe po rritet. Kam frikë se ata do të bëhen armiqtë tanë. Ndaj po e urdhëroj popullin tim: sa herë që një grua izraelite të lindë një djalë, hidheni menjëherë në lumin Nil."

Një urdhër i tmerrshëm për vrasje! A nuk mjaftoi që Faraoni i detyroi izraelitët të ishin skllevër të tij?

Por prindërit e djalit të vogël i besuan Zotit dhe e fshehën djalin e tyre për tre muaj. Dhe dora e padukshme e Zotit e mbrojti fëmijën e vogël. Por ndërsa ai u rrit, ata nuk mund ta fshihnin më.

Miriam: "Mami, çfarë po bën me kallamishtet?"

Nëna: "Po ndërthur një shportë. Pra, dhe këto për kapakun. Të lutem, mund të ma japësh pak enën me katran?"

Miriam: "Për çfarë të duhet?"

Nëna: "Që koshi të jetë i papërshkueshëm nga uji. Miriam, duhet ta japim thesarin tonë të çmuar."

Miriam: "Çfarë do të bësh me të?"

Nëna: "Do ta vendos në shportë dhe do ta vë në barin e gjatë në bregun e lumit Nil."

Miriam: "Po pastaj?"

Nëna: "Atëherë do të duhet të presim dhe të shohim se si dora e padukshme e Zotit do e mbrojë."

Në heshtje ecën drejt lumit. Kjo nuk ishte e lehtë për nënën, por ajo e bëri sepse kishte besim te Zoti.

Nëna: "Miriam, fshihu në kallamishte dhe shiko se çfarë do të ndodhë. Mua nuk duhet të më shohin këtu, kështu që do të kthehem në shtëpi."

Më pas erdhi dikush. E bija e Faraonit shkoi me shërbëtorët e saj për t'u larë në Nil.

Princesha: "Çfarë është ajo? Ma sill atë shportën e bukur."

Zemra e Miriamit rrahu fort. A do ta hidhte Princesha vëllanë e saj në lumin Nil? (tingulli i një bebe duke qarë)

Princesha: "Ky është një djalë izraelit. Më vjen shumë keq për të."

Miriami doli nga vendi ku fshihej.

Miriam: "A duhet të gjej një tajë që mund ta ushqejë fëmijën për ju?"

Princesha: "Sa ide e mirë. Shko gjeje."

Mund ta imagjinoni se cilën tajë gjeti Miriami. Vetë nëna e foshnjës e mori fëmijën e saj dhe u lejua të kujdesej për të për disa vjet. Ata falënderuan Zotin me gjithë zemër, sepse dora e Tij e padukshme i mbrojti për mrekulli. Është e vërtetë që Zoti të ka mbrojtur shpesh edhe ty, apo jo? Merrni pak kohë tani për ta falënderuar Atë për mbrojtjen e Tij.


Folësit: Autori, Faraoni, Miriam, nëna, princesha

© E drejta e autorit: CEF Gjermani

www.WoL-Children.net

Page last modified on August 05, 2023, at 12:17 PM | powered by PmWiki (pmwiki-2.3.3)