Home
Links
Contact
About us
Impressum
Site Map


YouTube Links
App Download


WATERS OF LIFE
WoL AUDIO


عربي
Aymara
Azərbaycanca
Bahasa Indones.
বাংলা
Български
Cebuano
Deutsch
Ελληνικά
English
Español-AM
Español-ES
فارسی
Français
Fulfulde
Gjuha shqipe
Guarani
հայերեն
한국어
עברית
हिन्दी
Italiano
Қазақша
Кыргызча
Македонски
മലയാളം
日本語
O‘zbek
Plattdüütsch
Português
پن٘جابی
Quechua
Română
Русский
Schwyzerdütsch
Srpski/Српски
Slovenščina
Svenska
தமிழ்
Türkçe
Українська
اردو
中文

Home -- Albanian -- Perform a PLAY -- 064 (On the run)

Previous Piece -- Next Piece

DRAMAT – luajini për fëmijët e tjerë!
Drama për tu luajtur nga fëmijët

64. Në arrati


Është super që po na dëgjoni tani! A e kaluat bukur Krishtlindjen?

Shumë njerëz në mbarë botën festojnë Krishtlindjen dhe janë të lumtur që lindi Jezusi, Mbreti i përjetshëm.

Por një person nuk ishte i lumtur në atë kohë, pothuajse 2000 vjet më parë. Mbreti Herod. Ai kishte frikë se mos humbiste fronin e tij. Dhe kjo është arsyeja pse ai donte ta vriste foshnjën Jezus sapo të dëgjonte nga dijetarët se ku ishte Jezusi.

Por dijetarët nuk u kthyen në Jeruzalem. Sepse Zoti u tha atyre në ëndërr të bënin diçka tjetër.

Zoti tha: "Mos u ktheni tek Mbreti Herod. Kurt ë ktheni në shtëpi shkoni nga një rrugë tjetër."

Dhe kështu bënë. Kushdo që e njeh Jezusin personalisht i bindet Atij me kënaqësi. Ata u kthyen në një rrugë tjetër për në shtëpinë e tyre. Sidoqoftë, rreziku nuk u largua.

Kështu Zoti i tha Jozefit në ëndërr se çfarë duhet të bënte.

Zoti tha: "Çohu! Merre fëmijën dhe gruan dhe shkoni në Egjipt. Qëndro atje derisa të të them unë kur të kthehesh. Herod do bëjë ç’është e mundur që të vrasë fëmijën."

Jozefi e donte Zotin dhe iu bind menjëherë.

A bindeni edhe ju kur Ai ju thotë të bëni diçka?

Në mes të natës, Jozefi u ngrit dhe iku në Egjipt bashkë me Marinë dhe foshnjën Jezus. Dhe pikërisht në kohën e duhur, sepse Herodi e kishte vënë re tashmë se dijetarët nuk ishin kthyer tek ai. Në zemërimin e tij, ai dha një urdhër të tmerrshëm.

Herodi: "Vritni të gjithë djemtë e vegjël që janë më pak se dy vjeç. Ky urdhër do të zbatohet menjëherë në Betlehem si dhe në të gjithë zonën përreth."

A ishte Herodi i çmendur? Ai shkaktoi aq shumë pikëllim me këtë urdhër.

Por nuk mundi ta gjente foshnjën Jezus. Dhe nuk mund t'i bënte asnjë të keqe.

Kur Jezusi ishte rreth tre vjeç, Mbreti i urryer vdiq. Një engjëll ia tha këtë Jozefit në ëndërr.

Zoti tha: "Çohu! Merre fëmijën dhe nënën e tij dhe kthehuni në Izrael. Ai që donte të vriste fëmijën tashmë ka vdekur."

Zoti nuk duhej t'i thoshte Jozefit dy herë. Jozefi i besoi fjalës së Zotit dhe iu bind. Ai shkoi bashkë me Marinë dhe foshnjën Jezus në shtëpinë e tyre.

Dhe atje në Izrael, në qytetin e vogël të Nazaretit, Zoti Jezus u rrit, ashtu siç e kishte parathënë vetë Zoti.


Folësit: Autori, zëri i Zotit, Herodi

© E drejta e autorit: CEF Gjermani

www.WoL-Children.net

Page last modified on August 05, 2023, at 12:08 PM | powered by PmWiki (pmwiki-2.3.3)