Home
Links
Contact
About us
Impressum
Site Map


YouTube Links
App Download


WATERS OF LIFE
WoL AUDIO


عربي
Aymara
Azərbaycanca
Bahasa Indones.
বাংলা
Български
Cebuano
Deutsch
Ελληνικά
English
Español-AM
Español-ES
فارسی
Français
Fulfulde
Gjuha shqipe
Guarani
հայերեն
한국어
עברית
हिन्दी
Italiano
Қазақша
Кыргызча
Македонски
മലയാളം
日本語
O‘zbek
Plattdüütsch
Português
پن٘جابی
Quechua
Română
Русский
Schwyzerdütsch
Srpski/Српски
Slovenščina
Svenska
தமிழ்
Türkçe
Українська
اردو
中文

Home -- Albanian -- Perform a PLAY -- 004 (Prayers can cause miracles)

Previous Piece -- Next Piece

DRAMAT – luajini për fëmijët e tjerë!
Drama për tu luajtur nga fëmijët

4. Lutjet bëjnë mrekulli


Rrugët ishin plot me pluhur, dielli digjte nga qielli. Por përsëri lypësi u ul në anë të rrugës. Sa herë që dëgjonte hapa, shtrinte dorën.

Bartimeu: "Më ndihmoni! Më jepni ndonjë lek."

Disa njerëzve u vinte keq për Bartimeun, të tjerët e anashkalonin.

Por një ditë në qytetin e Jerikos dukej sikur kishin dalë gjithë njerëzit në rrugë.

Bartimeu: "Çfarë po ndodh?"

Burri: "Jezusi, Biri i Perëndisë, po zbret në qytet, Ai i cili i do të gjithë, shëron të sëmurët, dhe madje mund të ringjallë të vdekurit."

Bartimeut të verbër i lindi një shpresë e re. A do ta dëgjonte Jezusi nëse e thërriste?

Me gjithë zemër ai i thirri Atij që nuk mund ta shihte:

Bartimeu: "Jezus, a do më ndihmosh mua!? Ki mëshirë për mua!"

Disa nga ata që e dëgjuan u mërzitën dhe e qortuan të verbërin.

Burri: "Pusho dhe largohu që këtu, përndryshe…"

A është e ndaluar të thërrasësh Jezusin? Jo!

Bartimeu nuk i dëgjoi njerëzit; përkundrazi thirri me zë akoma më të lartë:

Bartimeu: "Zoti Jezus, të lutem më ndihmo!"

Jezusi i dëgjon të gjithë. I dëgjon edhe lutjet e tua, gjithashtu.

Bibla na thotë se Jezusi ndaloi dhe urdhëroi:

Jezusi: "Silleni të verbrin tek unë."

Dhe pastaj Bartimeu qëndroi përballë Birit të Perëndisë. Ai nuk e shihte, por ndihej i qetë dhe i sigurt në praninë e Tij. Dhe dëgjoi zërin miqësor të Jezusit.

Jezusi: "Bartimeo, çfarë do prej meje? Çfarë do që të bëj unë për ty?"

Bartimeu nuk kishte pse mendohej shumë. Nevoja e tij më e madhe u bë lutja e tij:

Bartimeu: "Zot, do të doja të shikoja sërish."

Jezusi e dëgjoi dëshirën e tij.

Jezusi: "Rimerr dritën e syve! Besimi yt të shëroi."

Pikërisht në atë moment Bartimeu mundi të shihte plotësisht. Sytë e tij panë Atë që e dëgjoi lutjen e tij dhe iu përgjigj thirrjes së tij.

I gëzuar, ai e falënderoi Jezusin dhe që atëherë e në vazhdim, e ndoqi Jezusin me gjithë zemër.

Në Bibël Zoti, të thotë ty:

"Kërkomë ditën e fatkeqësisë; unë do të çliroj, dhe ti do të më lëvdosh."


Folësit: Autori, Bartimeu, burri, Jezusi

© E drejta e autoritt: CEF Gjermani

www.WoL-Children.net

Page last modified on August 05, 2023, at 11:53 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.3.3)