STORIES for CHILDREN by Sister Farida

(www.wol-children.net)

Search in "Turkish":

Home -- Turkish -- Perform a PLAY -- 083 (Daniel‘s test 1)

Previous Piece -- Next Piece

TİYATRO OYUNLARI -- bu oyunları başka çocuklara oyna!
Çocukların oynaması için tiyatro oyunları

83. Daniel’in Denenmesi 1


Büyük kral Nebukadnessar Yeruşalim kentini kuşatmış, ordusuyla ilerliyordu. Durum çok umutsuzdu.

Tanrı, kral Yehoyakim’in ele geçirilmesine izin vermişti. Yehoyakim başka tanrılara tapınmıştı ve şimdi bu tanrılar ona yardım edemiyordu. Düşman, kentin değerli eşyalarını ele geçirmiş, hatta tapınağı bile talan etmişti.

Kral Nebukadnessar: “Aşpenaz, genç İsraillilerin hizmetimde çalışmalarını istiyorum. En akıllı ve güçlü olanlarını seç. Görünüşleri de güzel olsun.”

En sonunda büyük bir kent olan Babil’e ulaşmışlardı. Tutuklu İsraillileri kral sarayında ne bekliyordu acaba? Bütün emirlere uymaları gerekiyordu. Hiçbir hakları yoktu. Ama Daniel ve arkadaşları Tanrı’ya sadık kalmaya karar vermişlerdi.

Sen de buna karar verdin mi? Gerek okulda, gerekse evinde Tanrı’ya sadık mısın? Arkadaşlarınla birlikteyken ya da futbol sahasında? Tanrı’ya sadık kalmak her şeye değer.

Daniel ve arkadaşları kısa bir süre sonra ilk denenmeyle karşılaştılar. Kral, tutukluların üç yıllık bir eğitimden geçmeleri emrini verdi. Babil’de konuşulan dili ve daha pek çok şeyi öğrenmeleri gerekiyordu. Kralın onlara ayırdığı en iyi yemeklerden yemeliydiler.

Daniel: “Hananya, biz bu yemeklerden yiyemeyiz. Bunlar bizim için dinsel açıdan kirli yiyecekler.”

Hananya: “Sence bize başka yiyecek verirler mi?”

Daniel: “Biz kralın masasındaki yiyeceklerden yemek istemiyoruz.”

Aşpenaz: “Kralın emri var. Eğer ben istediğinizi yaparsam ve siz diğerlerinden daha zayıf görünürseniz, kral benim kafamı kestirir.”

Daniel: “On gün dene bakalım. Bize yemek için sebze ve içmek için su ver. Daha sonra bizi diğerleriyle karşılaştırırsın ve nasıl devam edeceğine kendin karar verirsin.”

Gözetici bu öneriyi kabul etti. Sonuç ne mi oldu? Kutsal Kitap’ta şöyle yazıyor:

“On gün sonra dört genç, kralın yemeklerini yiyen öbür gençlerin hepsinden daha sağlıklı, daha iyi beslenmiş görünüyordu. Böylece gözetici o günden sonra kralın gençler için ayırdığı yemekle şarabı kaldırdı ve onlara sebze vermeyi sürdürdü.” (Daniel 1:15+16)

Daniel kararlıydı, Tanrı’ya sadık kaldı ve bu sadakati ödüllendirildi. Üç yıl sonra kral onları sınavdan geçirdi. Daniel ve arkadaşları en başarılı olanlardı!

Kral Nebukadnessar: “Bu genç adamlar, krallığımdaki bütün bilgelerden on kat daha akıllı. Onların bana hizmet etmelerini istiyorum.”

Ama Daniel ve arkadaşları kısa süre sonra başka bir tehlikeyle karşılaştılar.

Bundan da gelecek sefere bahsedeceğim.


Konuşan kişiler: Anlatıcı, Nebukadnessar, Hananya, Daniel, Aşpenaz

© Copyright: CEF Germany

www.WoL-Children.net

Page last modified on September 07, 2021, at 07:29 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.3.3)