STORIES for CHILDREN by Sister Farida

(www.wol-children.net)

Search in "Albanian":

Home -- Albanian -- Perform a PLAY -- 129 (Shabola from South Africa)

Previous Piece -- Next Piece

DRAMAT – luajini për fëmijët e tjerë!
Drama për tu luajtur nga fëmijët

129. Shabola nga Afrika e Jugut


(zhurma e një çekiçi që troket)

Babai: "Shabola, sa mirë e bëre."

Shabola: "Vë bast se kjo ju shkakton shumë dhimbje muskujve. Oh! Oh! Këmba ime."

Babai: "Nuk mund ta mbash më as çekiçin. Pusho pak dhe më pas mund të shkelësh për ta ngjeshur tokën."

Shabola u ul në hije. Nga larg dëgjoi britmën e një majmuni. Babai i tij vazhdoi të ndërtonte kasollet në xhungël në Afrikën e Jugut. A do të ishin aq të këndshme sa ato në shkollën misionare të fshatit?

Babai: "Shko të punosh sërish Shabola."

Ishte kënaqësi të ndihmoja babin, por atij i pëlqente më shumë të shkoja në shkollë.

Të nesërmen në mëngjes, pasi hëngri mëngjesin me miell misri dhe gjalpë kikiriku, u nis për në shkollë. Atij i pëlqente Umfundis, emri që përdoret në Zimbabve për fjalën "mësues". Të gjithë fëmijët e pëlqenin atë. Ajo që Shabolës i pëlqente më shumë ishte klasa e tij që fliste për besimin. Atje djali i ri me flokët e zinj të çuditshëm I hapte veshët mirë.

Mësuesi: "Një dele e vogël u largua dhe humbi. Bariu la vetëm pjesën tjetër të tufës dhe shkoi të kërkonte delen e humbur derisa e gjeti. E nxori nga gjembat dhe e mbajti në krahë për në shtëpi. Zoti Jezus është Bariu i Mirë. Ai erdhi në tokë nga qielli për të kërkuar të humburit."

Shabola: "Umfundis, edhe unë jam një dele e humbur. A po më kërkon Jezusi edhe mua?"

Mësuesi: "Po, ai po të kërkon sepse të do. Ti mund t'i tregosh Atij kur dëshironi t'ia dorëzosh jetën Atij."

Një ditë Shabola mungonte në klasë. Ai donte të ngrihej nga shtrati atë mëngjes, por kishte temperaturë dhe ishte shumë i trullosur.

Nëna: "Shabola, ke temperaturë të lartë. Po shkoj të marr një magjistar."

Shabola (me një zë të dobët): "Ai nuk mund të më ndihmojë."

Shabola ishte shumë i sëmurë dhe mezi mund të fliste. Të dielën, mësuesi i tij i shkoi për vizitë.

Mësuesi: "Shabola, je shumë i sëmurë. A je gati të vdesësh?"

Shabola: "Zoti Jezus është Bariu im i Mirë. Së shpëjti do të më marrë në qiell."

Shabola mbylli sytë dhe nuk i hapi më kurrë.

Në funeralin e tij, Umfundis tregoi historinë për Bariun e Mirë.

Papritur babai i tij u gjunjëzua pranë arkivolit të vogël dhe u lut.

Babai: "'Zoti Jezus, tani Shabola është me ty. Ai po ia kalon për mrekulli atje. Edhe unë dua të të përkas Ty. Më fal mëkatet e mia dhe bëhu Bariu im i Mirë. Amen.' Umfundis, nuk jam më aq i trishtuar sepse e di që një ditë do ta shoh përsëri Shabolën në parajsë."


Folësit: Autori, babai, Shabola, mësuesi, nëna

© E drejta e autorit: CEF Gjermani

www.WoL-Children.net

Page last modified on August 05, 2023, at 12:24 PM | powered by PmWiki (pmwiki-2.3.3)