Home
Links
Contact
About us
Impressum
Site Map


YouTube Links
App Download


WATERS OF LIFE
WoL AUDIO


عربي
Aymara
Azərbaycanca
Bahasa Indones.
বাংলা
Български
Cebuano
Deutsch
Ελληνικά
English
Español-AM
Español-ES
فارسی
Français
Fulfulde
Gjuha shqipe
Guarani
հայերեն
한국어
עברית
हिन्दी
Italiano
Қазақша
Кыргызча
Македонски
മലയാളം
日本語
O‘zbek
Plattdüütsch
Português
پن٘جابی
Quechua
Română
Русский
Schwyzerdütsch
Srpski/Српски
Slovenščina
Svenska
தமிழ்
Türkçe
Українська
اردو
中文

Home -- Albanian -- Perform a PLAY -- 033 (Farewell from the mountain)

Previous Piece -- Next Piece

DRAMAT – luajini për fëmijët e tjerë!
Drama për tu luajtur nga fëmijët

33. Lamtumirë që nga mali


Djali: "Urra! Nuk kemi shkollë të Enjten sepse është festë."

Vajza: "Çfarë feste është?"

Djali: "Dita e Ngjitjes."

Vajza: "Çfarë domethënie ka?"

Djali: "Nuk jam shumë i sigurt."

A t’ua shpjegoj unë?

Djali: "Po, do na pëlqente shumë ta dinim."

Dita e Ngjitjes na kujton se Jezusi u kthye në qiell pasi përmbushi detyrën e Tij këtu në tokë. Ndodhi pikërisht dyzet ditë pas Pashkës. Gjatë këtyre dyzet ditëve, Jezusi iu shfaq dishepujve të Tij vazhdimisht dhe herë pas here. Ata e panë Atë, e dëgjuan, hëngrën me Të. Në një ditë Ai iu shfaq më shumë se 500 njerëzve në të njëjtën kohë.

Dhe dyzet ditë pas Pashkës, Ai i çoi dishepujt e Tij në malin e Ullinjve. Donte të ishte vetëm me ta dhe t'u tregonte diçka të rëndësishme përpara se të largohej.

Jezusi: "Kam përmbushur vullnetin e Zotit. Tani shkoni te çdo njeri në të gjithë botën dhe thuajuni se unë vdiqa për ta dhe u ringjalla. Tregojuni atyre që të më kërkojnë të jem Zoti i tyre dhe pastaj të jenë me mua në parajsë një ditë. Dhe mbani mend, Unë do të jem gjithmonë me ju dhe do t'ju jap forcë t'u tregoni të tjerëve për Mua."

Pastaj Jezusi ngriti duart lart dhe i bekoi dishepujt. Dhe ndërsa po i bekonte, u zhduk papritur dhe një re e rrëmbeu Atë nga sytë e tyre ndërsa shkoi në botën e padukshme të Perëndisë.

Djali: "Dhe çfarë po bën Jezusi tani në qiell?"

Ai sundon mbi gjithçka, Ai u përgjigjet lutjeve tona dhe i lutet Zotit për ne.

Dhe për ata që besojnë në Të, Ai po përgatit një vend që ata të jetojnë atje.

Vajza: "E lexova në Bibël. Ja ku është. Jezusi tha: Shtëpia e Atit tim ka shumë dhoma; ... Unë po shkoj atje për t'ju përgatitur një vend."

Djali: "A nuk ishin dishepujt e trishtuar që Jezusi nuk ishte më me ta?"

Aspak. Kjo kishte të bënte me një premtim që Ai kishte bërë.

Djali: "Cilin premtim?"

Do ua tregoj se për cilin premtin bëhet fjalë në dramën tjetër.


Folësit: Autori, djali, vajza, Jezusi

© E drejta e autorit: CEF Gjermani

www.WoL-Children.net

Page last modified on August 05, 2023, at 12:00 PM | powered by PmWiki (pmwiki-2.3.3)