Home
Links
Contact
About us
Impressum
Site Map


YouTube Links
App Download


WATERS OF LIFE
WoL AUDIO


عربي
Aymara
Azərbaycanca
Bahasa Indones.
বাংলা
Български
Cebuano
Deutsch
Ελληνικά
English
Español-AM
Español-ES
فارسی
Français
Fulfulde
Gjuha shqipe
Guarani
հայերեն
한국어
עברית
हिन्दी
Italiano
Қазақша
Кыргызча
Македонски
മലയാളം
日本語
O‘zbek
Plattdüütsch
Português
پن٘جابی
Quechua
Română
Русский
Schwyzerdütsch
Srpski/Српски
Slovenščina
Svenska
தமிழ்
Türkçe
Українська
اردو
中文

Home -- Albanian -- Perform a PLAY -- 002 (The storm rages)

Previous Piece -- Next Piece

DRAMAT – luajini për fëmijët e tjerë!
Drama për tu luajtur nga fëmijët

2. Qetësimi i stuhisë


Papritur u ngrit një stuhi e fortë (zhurmat: stuhi, bubullima, shi).

Dallgët përplaseshin kundër varkës sa andej-këtej.

Stuhia ishte e egër. Ekuipazhi po përpiqej ti mbante rremat më fort. Burrat kishin frikë, sepse e dinin se sa e rrezikshme ishte një stuhi e tillë në Detin e Galilesë.

Përsëri një dallgë u përplas në varkë. Vetëtimat shkrepëtinin dhe deti gjëmonte.

A mund të shpëtonin ata?

Disa nga burrat në bord ishin peshkatarë. Ata kishin përjetuar një mot të tillë edhe më parë, por kjo stuhi ishte vërtet shumë më e keqe se çdo stuhi tjetër që kishin hasur më parë.

Dishepujt: "Ndihmë! Po fundosemi!"

Ndërsa po luftonin me jetën, Jezusi qëndronte i shtrirë në barkë – dhe po flinte!

Kur stuhia u përkeqësua shumë nga dishepujt në varkë i bërtitën Jezusit:

Dishepujt: "Jezus! A nuk e shikon që po mbytemi? Na ndihmo! Po zhytemi!"

Kë telefononi kur dallgët e frikës dhe shqetësimit ngrihen e përplasen mbi varkën tuaj të shpëtimit?

Jezusi është Zoti i të gjithëve. Ai u ngrit dhe i thirri erës.

Jezusi: "Pusho! Qetësohu!"

Menjëherë era ndaloi dhe ra një qetësi e madhe. Sikur të mos kishte pasur asnjë stuhi.

Dishepujt u mrekulluan nga kjo mrekulli.

Dishepujt: "Kush është Jezusi? Madje edhe era edhe uji i binden atij!"

Jezusi është Zot: Zot mbi gjithë natyrën, mbi gjithë sëmundjet dhe shpirtrat e këqij. Jezusi është Zot edhe mbi vdekjen.

Askush nuk është si Ai dhe askush nuk mund të bëjë atë që bën Ai.

E megjithatë dishepujt menduan se do të mbyteshin bashkë me Jezusin dhe barkën e tyre.

Jezusi: "Ku është besimi juaj? Pse keni frikë?"

Ata duhet ti bënin vetes të njëjtën pyetje që ju bëri Jezusi.

Jezusi është Zot i dallgëve të jetës suaj.

Fol me të për dallgët e asaj që të mungon, shqetësimit, problemeve në shkollë, apo sëmundjes.

Jezusi është Zot, ndaj mos ki frikë. Besoji Atij.


Folësit: Autori, dishepujt, Jezusi

© E drejta e autorit: CEF Gjermani

www.WoL-Children.net

Page last modified on August 05, 2023, at 11:53 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.3.3)