Home
Links
Contact
About us
Impressum
Site Map


YouTube Links
App Download


WATERS OF LIFE
WoL AUDIO


عربي
Aymara
Azərbaycanca
Bahasa Indones.
বাংলা
Български
Cebuano
Deutsch
Ελληνικά
English
Español-AM
Español-ES
فارسی
Français
Fulfulde
Gjuha shqipe
Guarani
հայերեն
한국어
עברית
हिन्दी
Italiano
Қазақша
Кыргызча
Македонски
മലയാളം
日本語
O‘zbek
Plattdüütsch
Português
پن٘جابی
Quechua
Română
Русский
Schwyzerdütsch
Srpski/Српски
Slovenščina
Svenska
தமிழ்
Türkçe
Українська
اردو
中文

Home -- Macedonian -- Perform a PLAY -- 065 (Missing for three days)

Previous Piece -- Next Piece

КУСИ ИЗВЕДБИ – одглуми ги пред други деца!
Куси изведби за да ги изведуваат деца

65. Го нема три дена


(звук на патници на патот)

Првиот патник: „Нема многу брзо да ја заборавам оваа прослава“.

Вториот патник: „Беше прекрасно“.

Првиот патник: „Ние сме привилегирани. Имаме Бог Кој нè ослободи. Следната година повторно ќе одам во Ерусалим“.

Марија: „Мир вам. Го видовте ли нашиот син?“

Јосиф: „Исчезна. Тој е 12-годишен“.

Вториот патник: „Можеби, е напред, со некои други луѓе“.

Марија и Јосиф го барале Исус. Бил првпат со нив во Ерусалим. На пат кон дома, одеднаш исчезнал.

Марија: „Јосиф, загрижена сум за него“.

Јосиф: „Треба да се вратиме и да го побараме во градот“.

Насекаде прашувале за нивниот 12-годишен син. Никој не го видел Исус. По три дена конечно го нашле во Храмот. Биле зачудени затоа што бил во Божјиот дом и разговарал за Библијата со библиските учители. И тие биле восхитени од неговите прашања и одговори.

Марија: „Зошто си овде? Те баравме насекаде и се загриживме за тебе“.

Исус: „Зошто ме барате? Не знаете ли дека треба да бидам во домот на мојот Татко?“

Првпат Исус Го нарекол Бог Свој Татко и на тој начин се претставил себеси како Божји Син.

И Исус, Божјиот Син, еднаш бил дете како тебе. Тој бил целосно човек. Се смеел и плачел како тебе. Јадел и спиел како тебе. Требало да учи исто како ти. Секогаш ги слушал родителите, како тебе. Можам да слушнам како се смееш! Зар не ги слушаш секогаш родителите?

Во Библијата пишува: „Деца, слушајте ги родителите“. Исус бил секогаш послушен. Тој никогаш не кажал или не направил нешто грешно. Никогаш не лажел, никогаш не крадел. Бил без грев. Послушноста била радост за Него. Затоа се вратил со Марија и Јосиф во Назарет.

Ако сакаш да Му бидеш послушен на Исус, ќе ти помогне да го следиш Неговиот пример. Замоли Го и ќе ти прости за сета непослушност.

Кога ќе избереш да живееш со Него, ќе ти помогне да живееш на начин кој му е угоден на Бог.

Кога Исус живее во твоето срце, може дури да биде забавно да се фрли ѓубрето, да се мијат садови или да се испразни машината за садови. Вреди да се обидеш да живееш со Исус.


Улоги: Раскажувач, двајца патници, Марија, Јосиф, Исус.

© Copyright: CEF Germany

www.WoL-Children.net

Page last modified on August 08, 2023, at 08:47 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.3.3)