Home
Links
Contact
About us
Impressum
Site Map


YouTube Links
App Download


WATERS OF LIFE
WoL AUDIO


عربي
Aymara
Azərbaycanca
Bahasa Indones.
বাংলা
Български
Cebuano
Deutsch
Ελληνικά
English
Español-AM
Español-ES
فارسی
Français
Fulfulde
Gjuha shqipe
Guarani
հայերեն
한국어
עברית
हिन्दी
Italiano
Қазақша
Кыргызча
Македонски
മലയാളം
日本語
O‘zbek
Plattdüütsch
Português
پن٘جابی
Quechua
Română
Русский
Schwyzerdütsch
Srpski/Српски
Slovenščina
Svenska
தமிழ்
Türkçe
Українська
اردو
中文

Home -- Macedonian -- Perform a PLAY -- 053 (Envy has terrible consequences 1)

Previous Piece -- Next Piece

КУСИ ИЗВЕДБИ – одглуми ги пред други деца!
Куси изведби за да ги изведуваат деца

53. Зависта има страшни последици 1


Имаш ли браќа и сестри? Се согласуваш ли со нив или понекогаш се карате и си кажувате лоши зборови едни на други? Вистина е, можеме да научиме да се согласуваме едни со други.

Во семејството на Јаков сè уште го немаа научено ова. Расказот за нив е во Библијата. Замисли само, во едно семејство имало дванаесет браќа. Се случувале многу нешта!

Првиот брат: „Доста ми е од ова. Јосиф секогаш го добива најдоброто“.

Вториот брат: „Никој ништо не му вели на овој предавников“.

Првиот брат: „Ние се измачивме од работа, а татко ни му дава што ќе посака“.

Вториот брат: „Тоа расипано детиште! Дали го видовте новото палто што му го дадоа?“

Првиот брат: „Татко ни го сака повеќе од нас. Тоа не е чесно!“

Браќата биле завидливи. Дали некогаш си размислувал или си зборувал како нив? Завидливоста во нашите срца има лоши последици. Тоа е како плевел што создава само лоши карактеристики: љубомора, омраза, борба.

Знам за себе дека најдоброто нешто што треба да се направи е веднаш да разговарам со Исус за тоа, а потоа да Го замолам да ја земе завидливоста од моето срце.

Браќата на Јосиф не го направиле најдоброто: да побараат прошка. Затоа нивната завидливост постојано растела. Го мразеле Јосиф и се однесувале кон него како да бил невидлив. На Јосиф му било тешко да се чувствува отфрлен во своето семејство, а згора на тоа да биде исмејуван. Но тој не им вратил на ист начин. Бог му дал сила да го издржи сето тоа. Бог му зборувал на Јосиф во сон. Следното утро тој им го раскажал сонот на браќата.

Јосиф: „Сонував дека собираме жито и заедно ги врзуваме сноповите. Одеднаш мојот сноп застана на средина и вашите снопови му се поклонија“.

Првиот брат: „Што треба да значи тоа? Да не сакаш да станеш наш крал?“

Јосиф: „Потоа, сонував дека Сонцето, Месечината и единаесет ѕвезди ми се поклонија“.

Вториот брат: „Молчи сонувачу. Премногу се занесуваш“.

Ќе било подобро Јосиф да не им каже за тоа што Бог му го кажал во соништата. Зашто потоа браќата го мразеле уште повеќе. Дури посакувале да не живее повеќе. Можете ли да видите какви последици има завидливоста?

Дури и таткото на Јосиф го карал, но тој не можел да ги заборави соништата.

Што значи сето ова?

Ќе слушнеш повеќе во следната драма.


Улоги: Раскажувач, Јосиф, двајца браќа.

© Copyright: CEF Germany

www.WoL-Children.net

Page last modified on August 08, 2023, at 08:44 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.3.3)