STORIES for CHILDREN by Sister Farida

(www.wol-children.net)

Search in "Turkish":

Home -- Turkish -- Perform a PLAY -- 089 (Ringu at the bull race 1)

Previous Piece -- Next Piece

TİYATRO OYUNLARI -- bu oyunları başka çocuklara oyna!
Çocukların oynaması için tiyatro oyunları

89. Ringu Öküz Yarışına Katılıyor 1


Hindistan’daki küçük bir köyde yaşayan Ringu, arabayı çekmeleri için öküzleri hazırladı. Sonra annesi ve babası öküz arabasına bindiler.

Ringu: “Battu, atla arabaya, gidiyoruz.”

Battu: “Yaşasın, pazara gidiyoruz.”

Ringu: “Sonra da öküz bayramını kutlayacağız.”

Battu: “Ringu, çok merak ediyorum, acaba öküz yarışını kazanacak mısın?”

Ringu öküz arabasını sürmek için öne oturduğunda çok heyecanlıydı. Pazara giden yol balta girmemiş ormandan geçiyordu. Bazıları orada kaplanların saklandığını, bazıları da kötü ruhların bulunduğunu söylüyordu.

Battu: “Hızlı git Ringu, daha hızlı.”

Ringu: “Acaba şu yabancı adamı da görecek miyiz orada? Hani şu beyaz şapka takan uzun boylu adam. Durmadan iyi bir Tanrı’dan bahsediyor.”

Şehir epey kalabalıktı. Şehre vardıklarında arabadan ilk atlayan Ringu oldu.

Ringu: “Aah! Ayağım!”

Ayak topuğuna uzun bir diken batmıştı. Dişlerini sıkıp dikeni çekti ve dışarı çıkardı. Sonra da topallayarak anne ve babasını takip etti. Babası alış veriş yaparken Ringu kimseye belli etmeden bir muz çaldı. Yaptığının yanlış olduğunu biliyordu. Ama herkes çalıyordu.

Bir müzik sesi duyuldu. Ringu o tarafa doğru koşarken bir adamla çarpıştı. Adamın elindeki bütün kağıtlar yere düştü. Bu, o yabancı adamdı. Ringu tam oradan kaçacakken adam onu durdurdu.

Yabancı adam: “Dur bir dakika delikanlı. Sana bir kağıt vermek istiyorum. Tanrı’dan bir mektup. İçinde Tanrı’nın seni sevdiği yazıyor.”

Ringu kağıdı aldı ve başındaki sarığın içine sakladı.

Sonra müzik sesi kesildi ve harmonium (*) çalmış olan Hintli ayağa kalktı.

Pandu: “Benim adım Pandu. Önceleri kötü ruhlar için kurbanlar sunuyor ve öküzleri yüceltiyordum. Ama şimdi yaşayan Tanrı’yı tanıyorum ve O’na hizmet ediyorum. O gerçek Tanrı.”

Ringu duydukları üzerine düşündü. Ertesi gün uyandığında diken batmış olan ayağının kıpkırmızı olduğunu ve şiştiğini gördü. Büyük bir korkuya kapıldı. Babası hemen büyücüyü çağırdı. Büyücü Ringu’ya geldiğinde Ringu titremeye başladı. Büyücü Ringu’nun yarasına kara biber serpti ve sonra kulaklarına üfledi. Ringu acıyla bağırdı.

Ringu: “Aah! Aah!”

Kara biber serpmek ve kulaklara üflemek nasıl yardım edebilirdi ki? Öküz yarışı başladı. Ringu’nun çok canı acıyordu. Ama dizginleri eline aldı ve gülümsemeye çalıştı.

(Yarışı başlatan atış sesi)

Öküzler var güçleriyle koşmaya başladılar. Seyirciler tezahürat yapıyorlardı. Ringu acıdan bağırdı ve kendi öküz arabasının peşinden koşmaya başladı. Birden ayağı takıldı, sonra...

Gelecek sefere devamını dinleyeceksin.


Konuşan kişiler: Anlatıcı, Ringu (erkek, Battu’nun abisi), Battu (erkek), yabancı adam, Pandu

(*) Harmonium, Hint kültüründe yaygın olarak kullanılan bir müzik aletidir. İşleyişi açısından akordeona benzer. Ortalama 60 x 30 x 30 cm ebadında olup, sandığa benzer bir kutu içine kurulmuştur. (ç. n.)

© Copyright: CEF Germany

www.WoL-Children.net

Page last modified on June 11, 2018, at 01:37 PM | powered by PmWiki (pmwiki-2.3.3)