STORIES for CHILDREN by Sister Farida

(www.wol-children.net)

Search in "Albanian":

Home -- Albanian -- Perform a PLAY -- 140 (Dream job 1)

Previous Piece -- Next Piece

DRAMAT – luajini për fëmijët e tjerë!
Drama për tu luajtur nga fëmijët

140. Puna e ëndrrave 1


Bëni kujdes, çaji është i nxehtë. (tingulli i një luge që përzjen filxhanin)

Hudson gati sa nuk dogji gjuhën. Ishte koha e çajit në Angli për familjen Hudson. Dhe ishte e këndshme në atë kohë, 150 vjet më parë.

Babai gjithmonë u tregonte atyre për tokën e largët të Kinës të asaj kohe. Papritur ai u bë serioz.

Babai: "Nuk e kuptoj. Pse nuk shkojnë më shumë misionarë në Kinë? Miliona kinezëve nuk u është folur kurrë për Jezusin."

Hudson: "Babi, kur të rritem, atëherë do të bëhem misionar dhe do të shkoj në Kinë."

Prindërit buzëqeshën me fjalët e pesëvjeçarit të tyre. Shumicën e kohës ai ishte i sëmurë. Dhe ishte e pamundur që ai të bëhej misionar. Meqenëse Hudson nuk mund të shkonte në shkollë, nëna e tij e mësonte nga shtëpia.

Hudson i donte shumë librat.

Hudson: "Sikur të lexoja vetëm natën në shtrat. Por nuk mundem sepse mami e merr gjithmonë llambën me vete. Do të gjej ndonjë copë qiriri të vjetër."

Atë mbrëmje, fshehurazi mbushi xhepat e pantallonave me copa qiriri para se të thoshte natën e mirë dhe u zhduk në dhomën e tij. Por sa për të ardhur keq! Një nga të ftuarit e familjes shkoi pas tij dhe e mori në prehër. Dhe ai ishte ulur pranë oxhakut të hapur! Hudson u ngroh shumë dhe po ashtu edhe copat e qiririt. Minutat i dukeshin si orë.

Nëna: "Hudson, është koha të shkosh në shtrat."

Hudson: "Natën e mirë!"

Menjëherë pas kësaj, nëna e tij e gjeti në dhomë me qiririn e shkrirë në xhepa! Hudsonit i vinte keq që e bëri fshehur nënës së tij. Nuk e bëri më kurrë.

Përveç librave kishte edhe një hobi tjetër: të acaronte motrën e tij Amelie.

Por shumicën e kohës ata ishin të pandashëm dhe vëzhgonin insekte dhe zogj së bashku.

Kur Hudson ishte trembëdhjetë vjeç, filloi studimet e tij në farmaci. Ai bëri plane të mëdha për të ardhmen e tij.

Por më pas një festë ndryshoi gjithë jetën e tij. Ai lexoi një libër të krishterë dhe krejt papritur kuptoi se Jezusi vdiq dhe u ringjall për shkak të dashurisë së Tij për Hudson.

Hudson: "Zoti Jezus, faleminderit që më ke dashur. Unë dua të takoj Ty dhe të bëj gjithçka që më thua të bëj. Amen."

Pasi e bëri këtë lutje, ndjeu sikur Jezusi tha: Atëherë shko në Kinë për Mua.

Të bëhej misionar ishte dëshira e tij më e madhe që kur ishte pesë vjeç.

Dhe kur ishte 17 vjeç, filloi të përgatitej për të ardhmen e tij.

Ndoshta trajnimi i tij do t'ju motivojë.

Në dramën tjetër do t'ju tregoj më shumë. Nuk besoj se do donit ta humbisni atë!


Folësit: Autori, babai, Hudson, nëna

© E drejta e autorit: CEF Gjermani

www.WoL-Children.net

Page last modified on August 05, 2023, at 12:27 PM | powered by PmWiki (pmwiki-2.3.3)