STORIES for CHILDREN by Sister Farida

(www.wol-children.net)

Search in "Turkish":

Home -- Turkish -- Perform a PLAY -- 039 (Stoning and a crown of glory )

Previous Piece -- Next Piece

TİYATRO OYUNLARI -- bu oyunları başka çocuklara oyna!
Çocukların oynaması için tiyatro oyunları

39. Ölüme Kadar Sadık


5. sınıf öğrencileri atletizm yarışmalarına iyi hazırlanmıştı ve yarışmanın olduğu gün çok sevinçliydiler. Herkes elinden gelenin en iyisini yapmıştı. En başarılı olanlara başarı belgesi verilirken bazılarının yüzü sevinçten ışıldıyordu.

Kaan sanki dünya şampiyonu gibi koşmuştu. Kaan’ın koşuya çok iyi başladığını, kısa sürede herkesi geride bıraktığını ve hedefe çok az kala koşmaktan vazgeçtiğini bir düşün. Böyle bir şey olamaz, değil mi? Kim yarışa başlamışsa, sonuna kadar koşar.

İsa’yla birlikte yaşayan biri için de bu böyledir. İsa’ya iman etmek önemlidir, ama imanda kalmak da çok önemlidir. İsa bize bunun için yardım eder. Ben bunu İstefanos’un hayatında gördüm. Bazıları onu imandan döndürmeye çalışmıştı. İncil’de bu insanların İstefanos’un yanına gelip bir tartışma başlattıkları yazılıdır. Ama İstefanos onlara uymadı. Bunun üzerine diğerleri daha da öfkelendiler. Her tarafta İstefanos hakkında çirkin iftiralar yaymaya başladılar. Bu nedenle İstefanos’un Yüksek Kurul’un önüne çıkması gerekti.

Davacılar: “İstefanos Tanrı’ya küfrediyor, dini yasalara aykırı şeyler anlatıyor.”

Başkâhin: “Hakkında anlatılanlar doğru mu?”

Herkes İstefanos’a bakıyordu. Yüzü bir melek yüzü gibi ışıldıyordu. İstefanos, kendini savunmak yerine İsa’dan bahsetmeye başladı.

İstefanos: “Tanrı’nın Oğlu yeryüzüne geldi. Siz ise O’nu çarmıha gerdiniz. Ama Tanrı O’nu ölümden diriltti.”

İstefanos Yüksek Kurul’un önünde de Rab İsa’ya sadık kalmıştı. Sonra gözlerini göğe dikip şöyle dedi:

İstefanos: “Göklerin açıldığını ve İsa’nın Tanrı’nın sağında oturduğunu görüyorum.”

Bunun üzerine orada bulunan öfkeli kalabalık İstefanos’a saldırdı. Ona vurdular, onu hırpaladılar ve kentten çıkarıp taşa tuttular. İstefanos bütün bunlara katlandı ve İsa’ya sadık kaldı. Onu öldürünceye kadar taşladılar. İstefanos ölmeden önce dua etti:

İstefanos: “Rab İsa, cennete, senin yanına gelmemi sağla ve onların günahını affet.”

Cennete giden yol çok zordu. Ama İstefanos sonuna kadar dayandı. Bu nedenle İsa onun başına zafer tacını geçirdi. İsa’ya güvenerek zorluklara dayanmaya değer. Çünkü zorluklar, nefret, alaya alınma her şeyin sonu değildir. En güzel olan, bundan sonra gelir.


Konuşan kişiler: Anlatıcı, davacılar, başkahin, İstefanos

© Copyright: CEF Germany

www.WoL-Children.net

Page last modified on May 28, 2018, at 04:39 PM | powered by PmWiki (pmwiki-2.3.3)