Home
Links
Contact
About us
Impressum
Site Map


YouTube Links
App Download


WATERS OF LIFE
WoL AUDIO


عربي
Aymara
Azərbaycanca
Bahasa Indones.
বাংলা
Български
Cebuano
Deutsch
Ελληνικά
English
Español-AM
Español-ES
فارسی
Français
Fulfulde
Gjuha shqipe
Guarani
հայերեն
한국어
עברית
हिन्दी
Italiano
Қазақша
Кыргызча
Македонски
മലയാളം
日本語
O‘zbek
Plattdüütsch
Português
پن٘جابی
Quechua
Română
Русский
Schwyzerdütsch
Srpski/Српски
Slovenščina
Svenska
தமிழ்
Türkçe
Українська
اردو
中文

Home -- Macedonian -- Perform a PLAY -- 150 (Very brave 2)

Previous Piece -- Next Piece

КУСИ ИЗВЕДБИ – одглуми ги пред други деца!
Куси изведби за да ги изведуваат деца

150. Многу храбро 2


Тоа беше многу смело. Инам не сакаше да го проголта пијалакот на врачот, па го истури низ прозорецот.

Инам: „Јас Ти верувам, Господе Исусе, Те молам излекувај ме“.

И индонезиската девојка оздраве.

Кога Инам оздраве прво отиде на богослужба во малата црква што беше во нејзината џунгла.

(звук на музика)

Заедно со другите луѓе радосно ги пееше прекрасните песни за Исус.

Потоа им кажа дека Исус ја послушал нејзината молитва и ја направил повторно здрава.

Жената: „А мајка ти, што мисли таа кој направи да бидеш добро?“

Инам: „Таа мисли дека тоа е врачот кој ми даде нешто да пијам“.

Жената: „Ќе ѝ ја кажеш ли вистината?“

Инам размислуваше за тоа кога се врати дома. Често беше тепана затоа што веруваше во Исус.

Следниот ден отиде во кујната и гледаше додека мајка ѝ мелеше зачини.

Инам: „Мамо, веројатно, мислиш дека пијалакот на врачот направи повторно да ми биде добро. Но тоа не е вистина. Го истурив пијалакот низ прозорецот. Исус направи повторно да ми биде добро“.

Мајката: „Така ли е? Тоа значи дека ти нè излажа“.

Не изгледаше премногу лошо. Напротив. Родителите веќе долго време беа восхитени од нивната храбра Инам, која веруваше во Исус и покрај сите тепања.

Мајка ѝ го насочи погледот кон сонцето.

Мајката: „Инам, време е да одиш в црква“.

Инам ја прегрна мајка ѝ.

Првпат отиде на служба со дозвола на родителите. По извесно време дури и родителите ѝ се придружија. Инам беше многу среќна додека седеше меѓу татко ѝ и мајка ѝ; заедно ги слушаа расказите за Исус.

Родителите многу размислуваа за тоа што го слушнаа во малата црква. Тие ја споредија својата религија со верата во Исус, што ѝ даваше сила на нивната ќерка да остане верна дури и кога беше тепана.

Еден ден родителите решија да Го следат Исус.

Животот на Инам со Исус ги убеди дека Тој живее. И покрај многуте тепања, таа Му остана верна на Исус и Го сакаше сè повеќе.


Улоги: Раскажувач, жената, Инам, мајката.

© Copyright: CEF Germany

www.WoL-Children.net

Page last modified on August 08, 2023, at 09:04 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.3.3)