Home
Links
Contact
About us
Impressum
Site Map


YouTube Links
App Download


WATERS OF LIFE
WoL AUDIO


عربي
Aymara
Azərbaycanca
Bahasa Indones.
বাংলা
Български
Cebuano
Deutsch
Ελληνικά
English
Español-AM
Español-ES
فارسی
Français
Fulfulde
Gjuha shqipe
Guarani
հայերեն
한국어
עברית
हिन्दी
Italiano
Қазақша
Кыргызча
Македонски
മലയാളം
日本語
O‘zbek
Plattdüütsch
Português
پن٘جابی
Quechua
Română
Русский
Schwyzerdütsch
Srpski/Српски
Slovenščina
Svenska
தமிழ்
Türkçe
Українська
اردو
中文

Home -- Albanian -- Perform a PLAY -- 159 (Whoever digs a hole 4)

Previous Piece -- Next Piece

DRAMAT – luajini për fëmijët e tjerë!
Drama për tu luajtur nga fëmijët

159. Kushdo që hap një gropë 4


Hamani, ai njeri i tmerrshëm, pothuajse i ra të fikët. Nuk e dinte se çfarë e priste: Ai duhej ta nderonte Mordekain përpara gjithë kombit, më mirë ta kishte varur në trekëmbësh me çdo hebre tjetër që jetonte në Persi.

Por ai nuk llogariste ndërhyrjen e Zotit të gjallë, Perëndisë që do dhe mbron njerëzit e Tij.

Sikur Hamani ta dinte se çfarë po ndodhte. Por ai ishte shumë krenar që u ftua përsëri për të ngrënë darkë me Mbretin. Mbretëresha Ester ishte gati për mysafirët e saj.

Në pallat, askush nuk e dinte që Esteri ishte thjeshtra e Mardokeut. Dhe në këtë mbrëmje, mbreti Asuero donte t'i plotësonte çdo dëshirë të saj.

Mbreti: "Mbretëresha Ester, a ke ndonjë dëshirë? Do t'ju jap deri në gjysmën e mbretërisë sime."

Ester: "Mbreti im, të lutem na fal mua dhe popullit tim, hebrenjve, jetën tonë. Dikush dëshiron të na vrasë dhe të na shfarosë."

Mbreti (i mërzitur): "Kush është ai? Ku shkoi ky?"

Ester: "Hamani është armiku ynë më i keq."

Mbreti u zemërua shumë. Dhe Hamani iu lut për jetën. Por pa dobi. Shërbëtorët ia mbuluan sytë dhe e larguan. Hamani vdiq në trekëmbshin që kishte ndërtuar për Mardokeun.

Vajza: "E pra, kushdo që i hap gropën dikujt tjetër, do të bjerë vetë në të."

Hamani nuk ishte i pari që donte të shfaroste hebrenjtë. Dhe ai nuk do të jetë i fundit. Por Zoti e mbron popullin e Tij. Ai e prishi këtë plan të keq.

Sepse ishte plani i Perëndisë që Jezusi, Shpëtimtari ynë, të lindte si Jude. Dhe çfarëdo që do Zoti, do të ndodhë.

Edhe mbreti Asuero ishte në dorën e tij.

Mbreti: "Urdhër nga mbreti: Çdo hebre në mbretërinë time ka të drejtë të mbrohet."

Lajmëtarët e mbretit hipën në kuajt më të shpejtë dhe e çuan këtë ligj të ri në çdo krahinë të vendit. Hamani, armiku më i keq i hebrenjve, e cilësoi 13 dhjetorin si një ditë vdekjeje për të gjithë hebrenjtë, por ajo u shndërrua në një ditë gëzimi sepse hebrenjtë mundën armiqtë e tyre.

Ata festuan fitoren në datën 14. Judenjtë i jepnin njëri-tjetrit dhurata dhe ndanin ushqimin me të varfërit.

Nga pikëllimi gëzimi triumfoi. Perëndia zgjodhi dhe mbrojti popullin e Tij, Izraelin.

Ai e ka gjithmonë fjalën e fundit.


Folësit: Autori, Mbreti, Ester, vajza

© E drejta e autorit: CEF Gjermani

www.WoL-Children.net

Page last modified on August 05, 2023, at 12:32 PM | powered by PmWiki (pmwiki-2.3.3)